Fed'in 28 yıl sonraki en sert faiz artışına piyasalar iyimser

Borsalar olumlu, dolar endeksi yatay, piyasalar yeni güne pozitif başlıyor

Fed merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Karar öncesi son günlerdeki zayıf seyir görüntü veren BIST 100 endeksinde dün tepki alımları etkili oldu. Endeks %0.88 oranında değer kazanımı ile günü 2531.11 seviyesinden kapanış yaptı. 

Piyasalarda iyimserlik hakim

Fed 75 baz puan ile 50 baz puan olan beklentilerin üzerinde 1994 yılından bu yana en sert faiz artırımını gerçekleştirdi. Enflasyonun salgın, yükselen enerji fiyatları ve arz-talep dengesizlikleri ile yüksek kalmaya devam ettiğine dikkat çekilirken, Fed yetkilileri yıl sonuna kadar 175 baz puanlık faiz artış sinyali verdi. Buna paralel, politika faiz oranı yıl sonuna kadar %3,4 seviyesinde olacağı öngörülüyor. Fed önümüzdeki toplantı için 50 veya 75 baz puanlık faiz artışının muhtemel olduğunu belirtti.

Öte yandan Fed ekonomik projeksiyonlarında revizyon gerçekleştirdi. Buna göre, ABD'de bu yıla ilişkin enflasyon tahminini %4,3'ten %5,2'ye yükseltti, büyüme tahmini ise %2,8'den %1,7'ye düşürdü. Fed enflasyonla mücadele için kararlılık mesajı verirken, faiz artırımlarının gelecek verilerin seyrine bağlı olacağı ifade etti. Dolayısıyla da önümüzdeki dönemde makro ekonomik veriler yakından takip edilecek.

Fed'in faiz kararı öncesinde yukarı tepki gösteren küresel borsalarda kararların ardından iyimserlik korunuyor.

Küresel piyasalarda dün, Fed Başkanı Jerome Powell’ın 75 baz puanlık faiz artışlarının yaygın
olmasını beklemediğini söylemesinin ardından hisse senetleri ve tahviller yükseldi. Dolar
endeksi geriledi. Avrupa ve ABD borsaları günü yükselişle tamamladı. ABD 10 yıllık hazine
tahvil getirileri -18,4 baz puan düşüşle 3,291% seviyesine, VIX endeksi -9,39% düşüşle 29.62
seviyesine geriledi.

Bu sabah Asya borsaları, Wall Street’teki rallinin ardından yükseliyor. AB ve ABD vadeli endeks kontratları pozitif seyrediyor. ABD 10 yıllık hazine tahvil getirileri yükselirken, dolar endeksi yatay/pozitif işlem görüyor.

Dolar 17,25, ve euro ise 18 TL'nin üzerinde bulunuyor. Petrol fiyatları ise kendi gündemiyle ilerliyor. Faiz artırımı petrol fiyatlarını etkilemezken Brent Petrol 116 dolar üzerinde ve ABD ham petrolü ise 113 dolar üzerinde fiyatlanıyor. 


Fed'in toplantısı öncesinde toparlanmaya başlayan küresel borsalar faiz kararının ardından yukarı tepki denemelerine devam ediyor. BIST 100 Endeksi ise 2500 desteğinin üzerinde kalma çabası gösterirken, 2533 direncine yöneldi. Endeksin küresel risk alma iştahındaki toparlanma ile yurtdışı borsalara paralel yukarı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor.

2552 ilk planda direnç konumunda iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli görünüm güçleniyor olacak; dolayısıyla da 2575 direncine doğru yükselişin devamını görebiliriz. Kısa vadeli dip oluşumu için 2500-2490 destek bölgesinin üzerinde kalınması önemli. 2490'ın üzerinde mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz.

Kaynak: QNB Finansinvest 

Alış
Satış
Değişim 0%
Son Değer 2371.25
En yüksek 0
En düşük 0
Haftalık Değişim -2.9675%
Aylık Değişim -1.418%
Yıllık Değişim 27.6478%
Etiketler
Yorumlar