Fed, Kongre'yi enflasyon konusunda uyaracak.

Dünyanın gündemindeki enflasyon için Fed Başkanı Jerome Powell Kongreye uyarıda bulunacak. Enflasyondaki son artışın nedenlerinin tahmin edilenden daha uzun sürebilir.

Hazine Bakanı Janet Yellen ve Fed, Başkan Jerome Powell 'ın 28 Eylül'de ABD Senatosuna sunum yapacak. Sunum öncesi Powell'ın konuşma metni yayımlandı. 

Powell, metinde enflasyonda düşüşten önce bir kaç ay da yüksek seyrin devam edebileceğini belirterek ekonominin güçlenmeye devam ettiğini belirtti. 

Jerome Powell, "Normalleşme devam ederken, dar boğazlar, istihdam zorlukları ve diğer kısıtlamalar beklenenden daha büyük ve kalıcı olabilir, enflasyon için yukarı yönlü riskler oluşturabilir" dedi

Powell, reel gayri safi yurtiçi hasılanın yılın ilk yarısında güçlü bir hızda yükseldiğine işaret ederek, büyümenin ikinci yarıda da güçlü bir hızla devam etmesinin beklendiğini bildirdi.


Salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin son aylarda iyileştiğini ancak Kovid-19 vakalarındaki artışın bu sektörlerin toparlanmasını yavaşlattığına dikkati çeken Powell, genel ekonomik faaliyette olduğu gibi işgücü piyasasındaki koşulların da iyileşmeye devam ettiğini belirtti.

 

Yorumlar