Fed faizi 75 baz puan artırırken piyasalar olumlu tepki verdi

Fed kararını açıkladı. ABD borsaları hızlandı. Gözler Borsa İstanbul'a ve Dolar/TL'ye çevrildi. İlk tepki olarak dolar dünkü seviyelerden fiyatlanırken, borsanın gelişmelerden olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Amerika Merkez Bankası (Fed) piyasa beklentisine paralel olarak 75 baz puan faiz artırdı. Böylelikle faizi %2,25 - 2,50 bandına getirmiş oldu. Karar oy birliği ile alındı. Geçen toplantıda bir üye karşı çıkmıştı. Kararda piyasayı şaşırtacak bir sürpriz yok.

Fed karar metninde harcamalar ve üretime ilişkin son göstergelerin yumuşadığını belirtti. Ekonomide yumuşak inişin olduğu ifade edilmiş. Enflasyon riskini Fed yumuşamış görmüyor. Enerji ve yüksek gıda fiyatlarının enflasyonda yukarı yönlü eğilimde etkili olduğu belirtilmiş. FOMC üyeleri enflasyona ilişkin risklerin hala tehdit yarattığını düşünüyor. Ukrayna'da savaş enflasyon ve küresel ekonomik aktivite üzerinde baskı yarattığı ifade edilmiş.

Karar metni sonrası Eylül ayı toplantısı için 50 baz puanlık faiz artırımı beklentisi artmış görünüyor. Eylül ayına kadar ki olan sürede ABD ekonomisine yönelik beklentilerden olumsuz bir veri gelmemesi halinde piyasada Fed'in faiz kararı beklentilerine ilişkin yumuşama olabilir.

Karar sonrası piyasa yönünü yukarı çevirdi. ABD endeksleri yükseliş hızını artırdı.  Dolar endeksi karar sonrası 107'nin üzerinde hareket ediyor. Güçlü dolar temasında bir bozulma olmasını beklemiyoruz. DolarTL neredeyse tepkisiz kaldı. GOP'larda dolara karşı bir değer kazanımı söz konusu. Bu açıdan bakıldığında DolarTL hafif negatif ayrışmaya devam ediyor. EURUSD 1.0140 seviyesine doğru tepkiler var. Ancak paritede genel ana yön aşağı. Ons altında da yukarı yönlü tepkiler var ancak 1743 üzerinde günlük kapanış olmadığı takdirde yükselişler baskıyla karşılanmaya devam edebilir.

İntegral Yatırım Menkul Değerler 

Alış
Satış
Değişim 0.1899%
Son Değer 3020.2
En yüksek 3051.83
En düşük 2999.46
Haftalık Değişim 5.4447%
Aylık Değişim 16.5029%
Yıllık Değişim 62.5817%
Etiketler
Yorumlar