FED, FAİZ KARARI VERİRSE; BORSA, DÖVİZ ve ALTIN PİYASALARI KARIŞACAK

Piyasalar FED'in faiz kararına kilitlendi...

Borsa, altın ve döviz piyasaları FED toplantısını bekliyor... FED faiz artırma kararını alırsa; döviz yükselip, altın fiyatları düşebilir... Piyasada FED'in faiz artırımına borsalar ters tepki verdi. 

FED TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED faiz toplantısı 25-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. FED faiz kararı 26 Ocak saat 21:00 itibari ile açıklanması bekleniyor.

FED TUTANAKLARINDA FAİZ ARTIŞI VURGUSU

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Fed yetkilileri geçen ay gerçekleştirilen toplantıda oldukça sıkı olan istihdam piyasası ve yüksek enflasyon nedeniyle ekonomiyi yavaşlatmak için merkez bankasının faiz oranlarını öngörülenden daha erken yükseltmek durumunda kalabileceğini ve bilançosundaki varlıkları azaltabileceğini ifade etti.

Fed'in dün yayımlanan ve piyasaların para politikasında sıkılaştırma yanlısı olarak değerlendirdiği 14-15 Aralık politika toplantısının tutanakları, yetkililerin, küresel arzda görülen darboğazların yanı sıra, 2022'de de devam etmesi beklenen fiyat artışlarından endişe duyduğunu gösterdi.

Tutanaklara Dolar/TL de yukarı yönlü tepki verdi. Dolar/TL, tutanakların yayınlanmasından sonra 13,87 seviyelerine tırmandı.

BORSALAR GERİLEDİ

Asya borsaları da Fed'in toplantı tutanaklarının ardından küresel düşüşlere paralel olarak geriledi.

Nasdaq bileşik endeksi Şubat ayından bu yana günlük bazda en büyük düşüşünü kaydederek yüzde 3'ün üzerinde gerilerken, S&P 500 endeksi Omicron varyantı haberlerinin ilk çıktığı tarih olan 26 Kasım'dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.