Fed faiz kararı öncesi dolar yükselmeye devam ediyor

Haftanın en kritik gününde Türk lirası zayıf eğilimini sürdürüyor. Dolar, TL karşısında yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Reel faizin ciddi boyutta negatif olması TL'nin kırılganlığını artıran bir unsur olarak çalışıyor. Bu noktada gelecek hafta enflasyon rakamının açıklanacak olması ve yıllık enflasyonun yukarı yönlü eğilimini sürdürme potansiyeli reel faizin daha da erinleşebileceğine işaret ettiği için TÜFE rakamının TL'ye negatif yansıyabileceğini düşünülüyor.

Öte yandan Türkiye'nin 5 yıl vadeli CDS priminin 880 puanın üzerini test etmesi de TL
açısından şartları zorlaştıran bir unsur olarak kabul edilebilir.

İstanbul serbest piyasada dolar 17,8855 lirayı görürken, euro 18,5854 liradan güne başladı.

18,1370 liradan alınan euro satış fiyatı ise 18,1390 lira olarak belirlendi.


FED'İN FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün gerçekleştirilecek temmuz ayı toplantısında 75 baz puanlık artırım yapmasını fiyatlarken, bankanın politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 3,5-4,00 seviyelerine çıkarması öngörülüyor.

Fed’in faiz kararı öncesi 10 yıllık ABD tahvil getirileri yatay hareketle 2.80 seviyelerinde. Euro/Dolar doğalgaz akışına yönelik problemlerin de etkisiyle yükselişte zorlanıyor. Parite bu sabah 1.015 seviyesinde.

Brent petrol ABD stoklarındaki düşüş beklentisinin etkisiyle 100 doların altında yatay. Bu arada Avrupa'da arz endişeleri nedeniyle doğal gaz fiyatları yüzde 20 üzerinde artış gösterdi.

Spot altın ise 1.715 dolar seviyelerindeki yatay seyrini sürdürüyor.

Etiketler
Yorumlar