Fed faiz artırdı, piyasalar olumlu tepki verdi

Borsa İstanbul Fed'in dünkü kararı sonrası bu sabah güne olumlu başlaması bekleniyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü hafif ekside (yüzde 0,28) 2.544 seviyesinden kapattı. Gözler seans sonrası Fed kararındaydı. Fed, süprize mahal vermeden faizi 75 baz puan artırdı. Önceki toplantılarda olduğu gibi enflasyonu düşürmek için tüm araçları kullanacağını yineledi.

Üretim ve harcama tarafındaki yavaşlamaya dikkat çekilen karar metninde ufukta resesyon olmadığı söylenmesi ve enflasyonda yumuşak inişin başarılacağına yönelik mesajlar piyasalar tarafından olumlu karşılandı.

Küresel piyasalarda dün, Fed Başkanı Powell ‘ın sözlü yönlendirmeleriyle faiz artış beklentileri yavaşlarken, Avrupa ve ABD borsaları yükseldi. Fed sonrası, ABD 10 yıllık  hazine tahvil getirileri ve dolar endeksi düştü. ABD 10 yıllık hazine tahvili getirileri -3,2 baz puan yükselişle %2,778 seviyesinde günü tamamladı.

Bu sabah, Fed’in parasal sıkılaştırmasının yavaşlayacağı beklentisiyle Asya borsaları ve AB vadeli endeks kontratları yükseliyor. ABD vadeli endeks kontratları ise piyasa tahminleri altında kalan Meta’nın 2Ç22 bilanço sonuçları sonrası geriledi. ABD 10 yıllık hazine tahvili getirileri yatay/pozitif dolar endeksi yatay/negatif işlem görüyor.

Yurt içi piyasalar bugün TCMB'nin III. Enflasyon Raporuna odaklanacak. TCMB'nin manşet ve gıda enflasyonunu yukarı yönlü revize etmesi bekleniyor. ABD kanadında ise ikinci çeyrek büyüme verisi açıklanacak. İlk çeyrekte %1,6 daralan ABD ekonomisi, bu çeyrekte de daralma yaşarsa teknik olarak resesyona girmiş sayılacak. Beklentiler ABD'nin %0,4 oranında büyüyeceği yönünde olsa da Hazine Bakanı ve Beyaz Saray Sözcüsü'nün daralma olsa bile resesyon sayılmaz demeçleri kafa karıştırıyor. Olası veri büyümeye işaret ederse resesyon ihtimali bu dönem için ortadan kalkacak. Bu da endeksleri destekleyecek katalizörler arasında yer alabilir.

BIST 100 Endeksi sıkışma bandı içerisinde olumlu seyrine devam ediyor. Fed'in toplantısı beklenmedik kararlar içermediğinden piyasalar olumlu tepki gösterdi. Artan küresel risk iştahına paralel bu sabah endeksin yukarı yönlü başlangıç yapması bekleniyor. 

BİST100 endeksinde 2.555 - 2.575 - 2.600 seviyeleri direnç, 2.30 - 2.510 seviyeleri destek seviyeleri olarak takip edilecek.

İnfo, Burgan, Qnb Finansinvest,

 

Alış
Satış
Değişim 0.1899%
Son Değer 3020.2
En yüksek 3051.83
En düşük 2999.46
Haftalık Değişim 5.4447%
Aylık Değişim 16.5029%
Yıllık Değişim 62.5817%
Etiketler
Yorumlar