"FAİZ LOBİSİNİN ADAMI KİM TARTIŞMASI BAŞLADI: YILLIK 180 MİLYAR FAİZ ÖDEYEN KİMİN ADAMI?"

Türkiye'nin yıllık faiz ödemeleri katlanarak artıyor... Bu durum siyasette faiz tartışmalarını ve faiz lobilerine gündeme getiriyor.

Türkiye bir yandan faize kötüleyen söyleme sahip iken diğer yandan Dünyanın en büyük faiz oranlarına sahip ülkelerinden biri... 

Bu nedenle de Türkiye gündemi faiz ile yatıp kalkıyor. Çünkü 23 Eylül'de Merkez Bankası kritik bir faiz kararı açıklayacak. 

Açıklanacak faiz kararı, başta borsa, döviz ve altın piyasalarının dengesini değiştirecek... 

DEVA Partisi başkanı Ali Babacan'da dün faiz tartışmasına katıldı ve bugün Türkiye'nin ödediği faiz rakamlarının yüksekliğine dikkat çekerek; faiz lobisine hizmet edildiğini iddia etti. 

Babacan'ın açıklamaları şöyle: "Türkiye’nin devlet bütçesindeki faiz ödemesi 2003-2015 arasında 50 milyar lira mertebesindeydi. Bu yıl 180 milyar. Gelecek sene 240 milyar. Ondan sonraki sene 290 milyar. Yıllarca ortalama 50 milyar lira mertebesinde seyreden faiz ödemesi varken o dönemin tertemiz bürokratlarına ‘faiz lobisinin adamı’ diyenler; bu sene 180 milyar, gelecek sene 240, sonraki sene 290 milyar faiz ödeyeceğini ilan ediyor. Peki, yüzde 6 faiz varken, bütçede 50 milyar lira faiz ödeneği varken ‘180, 240, 290 milyar faiz ödeyeceğim’ diyenlere soruyorum. Siz kimin adamısınız? Yıllık 50 milyar lira faiz ödeyenler faiz lobisinin adamı oluyor da 180 milyar, 240 milyar, 290 milyar faiz ödeyenler kimin adamı oluyor?"