Faiz indirimleriyle tartışmaların merkezinden olan TCMB, bir gecede rekor zarardan kâra geçti.

Merkez Bankasını zarardan kara geçiren dev operasyon. Yılın son günü gerçekleşen operasyonla 30 Aralık'ta 70 milyon lira zararda olan banka bir 31 Aralık'ta 60 milyar liralık kâra geçti.

Merkez Bankası attığı adımlarla tartışma konusu olmaya devam ediyor. Politika faizini yüzde 19'dan yüzde 14 seviyesine indirerek yılı tamamlayan TCMB, artan kur ve etkisiyle tarihi zirveye çıkan enflasyon sonra, bir gecede zarardan kara geçmesiyle gündeme geldi. 

30 Aralık günü 70 milyar TL'lik rekor zararı olan Merkez Bankası, 130 milyar liralık operasyonla bir gecede 60 milyar TL'lik kâra geçti.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, "Bunun olabilmesi için TCMB kanunu gereği döviz satışı yapılıp kârın realize edilmesi gerekir" dedi.

Swap hariç net rezervi 24 Aralık 2021 tarihi itibarıyla -55,7 milyar dolarla rekor düşük seviyeye gerileyen Merkez Bankası (TCMB), yılın son gününde sıra dışı bir operasyona imza atarak rekor zarardan rekor kâra geçti.

Ekonomistler, bu işlemin para basıp Hazine’ye aktarmak anlamına geleceğine ve aralıkta yüzde 36’ya ulaşarak 19 yılın zirvesine yükselen enflasyonu daha da kötüleştirebileceğine dikkat çekti.

 

Etiketler
Yorumlar