Faiz indiriminin maliyeti artan kurlarla çok yüksek oldu. indirimden sonra şimdi de "acil" faiz artırımı gündemde.

Yerli ve yabancı kurumlar, TCMB'nin faiz indirimine aralık ayında devamını beklerken ilginç bir tahmin Societe Generale'den geldi. Ünlü Fransız banka "acil faiz" artırımı bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek dozdan savunduğu ve uygulanmasını istediği faiz indirimleri, ekonomiye faturası ağır oluyor. İğneden ipliğe zamma neden olan kurdaki yükseliş piyasaları sallarken aralık ayında 100 baz puan daha indirim beklentisi genel beklenti. 

Merkez Bankası faizi son üç toplantıda 400 baz puan indirdi. Böylece Enflasyon yüzde 19,89 seviyesinde bulunurken faiz yüzde 15 oldu. Aradaki farkta piyasaların dengesini sarstı 

Societe Generale MB'nin bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında ‘acil durum‘ faiz artırımına gitmesini beklediklerini açıkladı.

Societe Generale, Merkez Bankası'nın bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında 'acil durum' faiz artırımına gitmesini ve 2022'nin ilk çeyreğinde politika faizini yüzde 19'a çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

Kurum, bu adımın da piyasaları tatmin etmeyeceğini ve TL'nin değer kaybını önlemek için yeterli olmayacağını belirtti.

Geçen hafta 11,32 ile rekor seviyesine yükselen dolar/TL 11,21’li seviyelerde işlem görüyor. Eylül ayından bu yana TL’nin değer kaybı ise yüzde 25’i aştı.

Societe Generale ayrıca geçen hafta 2022 dördüncü çeyrek sonu itibariyle dolar beklentisini 13,90’a çıkarmıştı.

Etiketler
Yorumlar