Faiz indirimi sonrası ilk mesajlarını veren Kavcıoğlu üçüncü çeyrekte toparlanmaya dikkat çekti.

Piyasaların verilecek mesajları dikkatle takip ettiği TCMB yatırımcı toplantısı başladı. Toplantıda konuşan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, üçüncü çeyrek için iç talebin etkisiyle güçlü seyre işaret ettiğini söyledi.

TCMB yatırımcı toplantısı başladı. Toplantıda konuşan Başkan Şahap Kavcıoğlu,  "Yılın geri kalanında cari işlemerdeki iyileşme devam edecek. Çekirdek enflasyon göstergelerinde yavaşlama görüyoruz" dedi.

Öncü göstergelerin üçüncü çeyrek iktisadi faaliyette iç talebin de etkisiyle güçlü seyre işaret ettiğini belirten Başkan Kavcıoğlu, "Finansman koşullarına daha duyarlı olan dayanıklı mal talebinde yavaşlama dikkat çekerken, dayanıksız mal talebinde güçlenme görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Mevduat artışının TL cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu yönde destekliyor. Yılbaşına göre TL mevduat 300 milyar liraya yakın arttı." diyen Kavcıoğlu'nun mesajlarının  şöyle:

- Yılın geri kalanında cari işlemlerdeki iyileşme devam edecek.

- Hizmet sektöründeki açılma ve turizmin katkısı ile beraber istihdam piyasasının salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattığını söyleyebiliriz.

- İstihdam piyasası salgın dönemi etkilerini geride bıraktı.

- Finansman koşullarında daha duyarlı olan dayanıklı mal talebinde yavaşlama dikkat çekerken, dayanıksız mal talebinde güçlenme görüyoruz.

- Çekirdek enflasyon göstergelerinde yavaşlama görüyoruz.

- Öncü göstergeler 3.çeyrekte iktisadi faaliyette iç talebin de etkisiyle güçlü seyre işaret ediyor.

- Arızi unsurlar ortadan kalktıkça enflasyonda geçici etkilerin de ortadan kalkacağını beklemekteyiz.

- Mevcut durumda ihracattaki güçlü seyir, ithalatta miktar bazlı yavaşlama ve altın ithalatındaki kayda değer düşüş dengede devam eden iyileşmeyi destekliyor.

Etiketler
Yorumlar