Faiz indirerek başlayan Türkiye Ekonomi Modeli faizden zengin eden modele dönüyor.

Kur korumalı TL mevduatı ile faizin özendirildiği ve örtülü faiz artışı yapıldığı eleştirileri yapılırken şimdi de altın hesapları için aynı yöntem uygulanmaya başladı. Öyle görünüyor ki yurt dışından da yüksek faiz getirili bu hesaplara ilgili olacak.

Türkiye'de piyasalar 20 Aralık pazartesi gününden itibaren yüksek dalga boyu ile çalkalanırken açıklanan dövizle endeksli TL mevduatı ile ilgili sorular gelmeye devam ediyor. 

Faiz artı kur farkı ile Türk lirasını özendiren yeni adım ne kadar işe yaradı veya yarıyor önümüzdeki günlerde belli olacak. İlk tepkilerle kurda sert düşüş yaşandı. Ancak bunun dışında Türkiye'yi bu noktaya getiren sorunlar aynen devam ediyor. 

Düşük faiz diye çıkılan yolda Türkiye en yüksek faizleri ödeyen ülke olmaya devam ediyor. Hazinenin borçlanma maliyetleri artarken, kredi faizleri yukarı çıktı. Mevduat faizleri yukarı yönlü tırmanışa geçmişken sınır geldi.  

Dilek Güngör bugünkü yazısında atılan yeni adımın işe yaradığını iddia ederken. 'kur korumalı TL mevduat hesabı'na vatandaştan yoğun ilgi duyduğunu anlatıyor. Güngör yurt dışındaki düşük faizleri beğenmeyen vatandaşların ise Türkiye'nin sunduğu yüksek faizli kur korumalı yeni ürüne ilgi duymaya başladığına dikkat çekiyor. 

"Merkez Bankası üzerinden yürütülecek operasyonla da döviz tevdiat hesaplarında çözülme bekleniyor. Burada gelen ilk rakamlar henüz döviz hesaplarındaki düşüşün istenen seviyede olmadığını gösteriyor. Ancak önümüzdeki günlerde vatandaşın döviz kurlarındaki düşüşün kalıcılığına inancı devam ederse burada da beklenen sonuçlar kısa sürede elde edilebilir.

Ben işin ilginç bir boyutuna değineceğim…
Dün uzun zamandır görüşemediğim Hollanda'da yaşayan kuzenim aradı. Telefonu açar açmaz 'kur korumalı TL mevduat hesabı'yla ilgili soru yağmuruna tuttu.
"Ne yapacaksın" dedim.
Meğer parasını 'kur korumalı TL mevduat hesabı'na yatırmayı planlıyormuş. Orada faizler düşük olduğu için elindeki birikimini böyle değerlendirmeyi düşünüyormuş.
Telefonu kapattıktan sonra yanımdaki arkadaşa anlattım.
Onun da akrabası ABD'de yaşıyormuş. Oradaki Türk bankasına gidip 'kur korumalı TL mevduat hesabı' açtırmış.
Anlaşılan, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda ya da ABD gibi mevduatlarına düşük faiz aldıkları ülkelerde yaşayan gurbetçiler bu yeni ürünle epeyce ilgileniyor. Bu ilginin rakamsal boyutunu henüz öğrenemedim. Ama belli ki, yeni ekonomik model işe yaracak…"

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 4.997,63 %5.16
Dolar 18,820 %0.10
Euro 20,312 %-1.12
Gram Altın 1.128,47 %-2.34
Brent Petrol 79,750 %-2.83
Bitcoin 23.331,35 %0.00