Faiz haftasında piyasalar yön arayışında

Endeksin bu sabah yukarı yönlü başlangıç yapması bekleniyor. Uzmanlar Tepki denemelerinin yukarı yönlü trende dönüşmesi için banka hisselerindeki satış baskısının geride kalması önemli diyor.

Cuma günü hafif alıcılı bir seyir izleyen hisse senedi piyasasında BIST100 Endeksinin günü %0,42'lik yükselişle 3,815 puan seviyesinden tamamladı. 

 

Global piyasalarda Cuma günü, merkez bankalarına dair agresif faiz artış beklentileri resesyon endişelerini artırırken, hisse senetleri düştü. Avrupa ve ABD borsaları düşüşle sona erdi. 

Bu sabah, hafta boyunca gerçekleşecek olan bir dizi faiz artış kararı öncesinde yatırımcılar haftaya temkinli başladı. Asya borsaları ve ABD vadeli endeks kontratları düşerken, Avrupa vadeli endeks kontratları yatay/pozitif seyrediyor. 

Bankalardaki hareket izleniyor

Küresel piyasalarda Fed'in faiz artırımlarında agresif tutumuna devam edeceğine yönelik beklentiler ile risk iştahı düşük. ABD borsaları kısa vadeli önemli destek seviyelerinin altına gerilemiş durumda. Fed'den Çarşamba akşamki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor. Faiz kararına yönelik şahin beklentilerin toplantı öncesinde fiyatlaması gerçekleşiyor. Dolayısıyla da borsalar tarafında volatil seyir devam edebilir. Borsa İstanbul'da ise bankacılık hisselerinde dip oluşumu ile toparlanma gerçekleşmesi yukarı hareketlerin kalıcı hale dönüşmesi için izlenebilir. 

Küresel piyasalarda satış baskısı devam ederken BİST 100 endeksinin güne hafif alımlar başlaması bekleniyor. 

Veri gündemi 

Bu hafta FED başta olmak üzere Merkez Bankaları haftası. Çarşamba günü Fed'in, Perşembe günü Japonya Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın toplantıları ile para politikası kararlarını ve önümüzdeki döneme yönelik beklentilerini, kararlar sonrası Cuma günü ise PMI verileriyle ekonomin gerçeklerini göreceğiz.

Alış
Satış
Değişim -23.39%
Son Değer 3258.22
En yüksek 3309.95
En düşük 3222.21
Haftalık Değişim -0.7508%
Aylık Değişim 2.6198%
Yıllık Değişim 75.3947%
Etiketler
Yorumlar