EYT'lilerin derdi bitmiyor; prim garabeti kara kara düşündürüyor

EYT'de 9 bin gün prim şartı aranırsa çok büyük mağduriyetler oluşacak. Çünkü EYT'liler için 10 yıl daha primi kim ödeyecek?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) gündemdeki yerini koruyor...

Son kulislere göre en fazla üzerinde durulan formül kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin prim gün sayısını dolduranların yaş şartını yerine getirmemiş olsa bile hemen emekli edilmesi.

EYT'liler devletle olan sözleşmelerinde erkeklerde 5500 kadınlarda 3500 gün olan prim sayısının 9 bin ve 7 bin güne çıkartılmak istenmesi için ayrı bir garabet.... 

Sosyal güvenlik uzmanları, özellikle Almanya ve Finlandiya’da uygulanan sistemin Türkiye’ye uyarlanabileceğine dikkat çekiyor. Her iki ülkede emeklilik yaşı 67. Ancak 67 yaşını beklemek istemeyenler için de 63 ve 40 yıllık süre dikkate alınıyor ve emekli olmak isteyenlere yüzde 12-18 arasında bir kesinti yapılarak maaş bağlanıyor.

Diğer ülke örnekleri üzerinde de çalışan komisyon, Türkiye’ye özgü bir modeli ortaya çıkarmayı hedefliyor.

'PRİM GÜN SAYISI' ÖNE ÇIKIYOR
İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinin haberine göre, komisyonun yaptığı çalışmada en fazla üzerinde durulan formül, kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin prim gün sayısını dolduranların, yaş şartını yerine getirmemiş olsa bile, hemen emekli edilmesi.

Ancak bu durumda EYT'liler arasında büyük mağduriyet oluşacak. Çünkü 5500 bin gün primle emekliliği bekleyen bir EYT'li bu formüle göre 10 yıl daha çalışması gerekiyor... 

EYT’lilerin kademeli olarak emekli edilmesi de tartışılan formüller arasında yer alıyor.

EPT DE GÜNDEMDE
Hükûmet, yaşını tamamlamasına rağmen prim eksiği olduğu için emeklilik hakkını elde edemeyen ‘emeklilikte prime takılanlara’ (EPT) da çözüm bulunmasını gündemine aldı.

Bu doğrultuda eksik primlerin tamamlanmasına yönelik bir düzenleme yapılması veya mevcut prim gün sayısı üzerinden eksik maaş bağlanması formülü tartışılıyor.(CUMHURİYET)