EYT tartışmaları devam ediyor

EYT tartışmaları siyasetin gündemini oluşturmaya devam ediyor. İktidar somut adım atmakta istekli görünmezken, muhalefet kararın bir an önce alınmasını istiyor. Yapılan hesaplara göre EYT'nin maliyeti, kur korumanın yarısı kadar oluyor.

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) dramı devam ediyor. Milyonlarca EYT'li somut adım beklerken iktidar seçim yaklaştıkça gündemi sıcak tutacak açıklamalarda bulunuyor.  


Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) büyük bir heyecanla yeni düzenlemeyi beklerken, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “EYT'lilerin maliyeti kur korumalı mevduat hesaplarına ödenen paranın yarısı. Türkiye'de 5 milyon civarında EYT'li var, bunların tümü yasa çıksa bile hemen değil, 4-5 yıl içinde emekli olabilecek. İlk yıl 1.5 milyon kişi emekli olsa yıllık 90 milyar lira bir maliyeti var. Kur korumalı mevduatın 6 aylık maliyeti ise 86 milyar lira ve EYT'lilerin maliyetinin yarısı” dedi.

Karabat yaptığı açıklamada, "Merkezi bütçe ise 2 trilyon 830 milyar lira yani bütçenin yüzde 3'ü. Kur korumalı mevduatın 6 aylık maliyeti 86 milyar lira. 90 milyar TL emekliye verdik, emekli harcayacak, tatile gidecek. Bunun bir kısmı zaten vergi olarak geri dönecek. Artı çok daha başka bir katkısı var, insanlar emekli olunca yerlerine yeni istihdam olacak.”

Başak KAYA - Sözcü 

Etiketler
Yorumlar