Euro için çok kritik gün. Euro yükselişe geçebilir

Euro, Avrupa Merkez Bankası faiz artırımından sonra bir miktar yükselebilir...

Faiz artırımında geciken Avrupa Merkez Bankası yüzünden Euro, dolar karşısında son aylarda güçsüz kalmıştı. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugünkü para politikası toplantısında bugün 11 yıldır ilk defa faiz artırımına gidecek...

Enflasyondaki artışın kontrolünü kaybetmekten endişe duyan ECB yetkilerinin daha önce planlanandan daha büyük bir artırıma gitmesi de ihtimaller arasında.

Euro bölgesinde enflasyon iki haneli seviyelere yaklaşırken enflasyonun ECB'nin yüzde 2 olan hedefinin üzerinde kalacağına yönelik riskler artıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle ekonomisi zaten kötü etkilenen Avrupa'da ekonomik büyüme yavaşlasa hatta sert daralsa bile ECB'nin faiz artırımına gitmesi gerekiyor.

ECB'de karar vericiler, bankanın ne kadar hızlı hareket etmesi gerektiği konusunda fikir ayrılığı yaşıyor. Bazı ECB yetkilileri ECB'nin Fed gibi diğer merkez bankalarına kıyasla geride kaldığını belirtirken, diğerleri ECB'nin adımlarının teşkil ettiği risklerin resesyon ihtimalini artırdığını ifade ediyor.

"50 BAZ PUANDA DEĞERLENDİRİLİYOR"
ECB, daha önce politika faizini Temmuz'da 25 baz puan artırmayı, Eylül'de de tekrar daha büyük oranda artırıma gitmeyi planladığını teyit etmişti. Ancak konuya yakın kaynaklar enflasyon görünümünün kötüleşmesi nedeniyle ECB'nin Temmuz'da 50 baz puan artırıma gitmesinin de değerlendirildiği bilgisini vermişti.

Piyasa Özeti
BIST 100 8.039,18 %0.48
Dolar 27,146 %0.01
Euro 28,915 %-0.06
Gram Altın 1.682,20 %0.11
Brent Petrol 92,480 %0.12
Bitcoin 26.492,86 %0.00