Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez artan fiyat artışlarını "evler bakkal dükkanına döndü" olarak yorumladı

Faiz indirimi, kur artışı ve artan enflasyon etkisiyle vatandaşın davranışı da değişmeye başladı. Fiyat artışları olacak diye ürün stoku yapmaya başladı. İktisatçı Mahfi Eğilmez olanları ilginç bir benzetmeyle özetledi.

Artan fiyatlar vatandaşları stok yapmak zorunda bıraktı. Kurların inanılmaz rakamlara ulaştığı ve nereye gideceği tahmin edilemezken akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve raflarda bazı ürünlerin tedarikinde sıkıntı yaşandığına dair gelişmeler endişeleri artıyor. 

Şeker, un, yağ gibi ürünlerde yaşananlara dikkat çeken İktisatçı Mahfi Eğilmez, Türkiye’de geleceğe dönük tahmin yapmanın zor olduğunu belirterek “Kahve falı gibi; bir yol görünüyor, nereye gittiğini bilmiyoruz” dedi.

Eğilmez, fiyat artışları olacak endişesiyle herkesin evinin bakkal dükkânı gibi olduğunu, ürün stoklandığını bu yapıldığı için piyasanın canlı göründüğünü söyledi.

Eski Hazine Müsteşarı ve İktisatçı Eğilmez, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü, demokrasi ve güçler ayrımı, bağımsız Merkez Bankası ve TÜİK, Varlık Fonu’nun kaldırılması gibi yapısal reformlar yapılmazsa, 2022’nin önceki yıllardan farklı olmayacağını vurguladı.

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Eğilmez, "2001 krizinden hemen sonra bankalardaki her 100 liralık mevduatın 57 lirası dövizdi. Şu anda her 100 liranın 56.5 lirası dövizde. Krizden hemen sonraki noktaya gelmişiz. Türk insanının kendi parasına olan güveni oldukça azalmış, bu ciddi bir sorun" dedi.

"Türkiye’nin batmasını engel olan tek şey yastık altı varlıkları" diyen Eğilmez, Bir günde bir ülkenin parası yüzde 25 değer kaybeder mi? Ediyor. Türkiye’nin batmasını engel olan tek şey yastık altı varlıkları. Türkiye’de toplam kayıtsız 500 milyar dolar altın ve döviz olduğu tahmin ediliyor.

Eğilmez "Sürekli mucize bekliyoruz. Bir şey yapacağız kur yükselecek cari açık azalacak... Böyle bir dünya maalesef yok." ifadelerini kullandı. 

Etiketler
Yorumlar