Erciyes Anadolu Holding'e atanan TMSF kayyumu, 20 milyon euro ile kayboldu.

TMSF bünyesindeki şirketlere yönelik iddialar bir yenisi eklendi. Boydaklar'a ait olan ve 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra el konularak TMSF'ye devredilen şirketlere atanan kayyum 20 milyon euro gibi dev bir para ile kayıplara karıştığı meclis gündemine geldi.

Erciyes Anadolu Holding olarak ismi değişin şirketin tam 20 milyon eursu atanan kayyumla birlikte kayıplara karıştı. İddiayı CHP milletvekili gündeme getirdi. 

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre Erciyes Anadolu Holding şirkete atanan CEO'nun 20 milyon Euro ile kayıplara karıştığı iddia edildi. 

Konuya Meclis'in gündemine getiren ise CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık oldu. 

Arık; “Şirketin başına 2016 yılında 5 kişiden oluşan bir kayyum heyeti atandı, kayyumun başına da ‘Ertunç Laçinel' isminde biri getirilir. Şimdi, Laçinel nerede? Kayseri'nin 20 milyon Eurosu nerede? 2018'de Başbakan Binali Yıldırım'a Laçinel'i sordum, 4.5 yıldır yanıt bekliyorum. Ama 20 milyon Euroyla kayıp. Holding ise AKP emrinde ve onlar nereye, ne kadar para derse, oraya harcanıyor. Turkuaz medyaya milyonlarca dolar para aktarılmış ama tarafsız yayıncılık yapanlara tek kuruş yok. Holding, AKP'nin arka bahçesi gibi yönetiliyor.”

Meclis’te FETÖ’den el konan ve kayyumun yönettiği 682 şirketle ilgili iddiaların araştırılmasına ilişkin önerge ise AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Redde ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da “FETÖ'ye aidiyeti, iltisakı nedeniyle yönetimine el konulan şirketlere kayyum atama yetkisi TMSF'ye bırakıldı. Bugün itibarıyla TMSF'nin kayyumluk yaptığı şirket sayısı 682'dir. Yaklaşık 46 bin çalışanın olduğu, aktif büyüklükleri 70.3 milyar lira seviyesindeki bu şirketlerin nasıl yönetiliyor? Bu şirketlerde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var” açıklaması yaptı.

Veli Toprak - Sözcü 

 

 

Etiketler
Yorumlar