ENSEYİ KARARMAYIN, BİTCOİN YILBAŞINDA 100 BİN DOLARA YAKLAŞABİLİR

BİTCOİN için olumlu yorumlar gelmeye başladı.

Son iki günkü düşüş eğilimine rağmen uzman isimler yıl bitmeden Bitcoin’in 100.000 dolar olacağı yorumlanıyor...

Bitcoin için  bir boğa koşusunda yerel bir zirve noktasına ulaştıktan sonra fiyatın aylarca düşüşte olabileceği ifade ediliyor. Fakat bu düşüş sırasında çok daha kişi ve kurumun Bitcoin teknolojisini anlamaya başladığı, şirketlerin protokol üzerinde hizmetler oluşturmaya başladığı ve dolayısıyla ilginin arttığı dile getiriliyor. Ayrıca ağın güvenliğinin sağlanması için bu düşüş ve konsolidasyon dönemlerinde çok daha fazla hash gücünün ağa dahil olduğu ve bu durumların tamamının bir artış sinyali olduğu analiz ediliyor. 

Bitcoin’in zirve noktasını görmesi, ardından konsolide olması ve yukarıdaki ortamın oluşmasının ardından ise fiyatın yavaş ama emin adımlarla yeniden yükselişe geçtiği ifade ediliyor. Bu yükseliş sırasında oluşan FOMO’nun (fırsatı kaçırma korkusu) ise yeni bir tüm zamanlar rekoru getirdiği yorumlanıyor. 

Geçmişten örmek veriliyor

Piyasada oluşan bu döngünün genellikle piyasa katılımcılarının psikolojisi ve işlem faaliyetleri ile ilgili olduğu öngörülüyor.  Bu noktada uzman isimlere göre tarih tam anlamı ile tekerrür etmese de dönem dönem benzerlikler gösteriyor. 2021 bitmeden lider kripto para biriminin 100.000 dolara ulaşma ihtimali analiz ediliyor. 

Örneğin; Eylül 2017’nin başında Bitcoin fiyatı 3.500 dolar civarındaydı ve piyasa değeri de yaklaşık 50 milyar dolar seviyesindeydi. Gerçekleşen Bitcoin fiyatı (realized price) ise o sırada yaklaşık 1.600 dolar seviyesindeydi. 

Takip eden 4  ay boyunca, BTC değeri parabolik bir hal aldı ve yaklaşık %500 artışla 20.000 dolara ve 329 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Ancak, “sadece” gerçekleşen fiyat %200 pirimlendi

Bitcoin yorumcuları,  bu döngünün 2021 yılı içinde de takip edileceğini ve dolayısıyla 100.000 dolarlık hedefin sanıldığı gibi imkansız olmadığını belirtiyorlar. Ancak bu noktada BTC’nin son düşüşü ile, bu hedef gelecekse bile, işlerin biraz daha zorlaştığı yorumlanabiliyor. (cointurk)