Enflasyonun ocak ayında pik yapması ve haziran 2023'te tek haneye inmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon ve kur korumalı mevduata ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati "Kur korumalı mevduat tutarı 126 milyar TL'ye ulaştı" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önemli açıklamalarda bulundu. Bloomberg'e konuşan bakan Nebati enflasyonun Ocak'ta pik yapacağını fakat 2023 seçimlerine Türkiye'nin enflasyonda tek haneyle gireceğini söyledi. Bakan Nebati, kur korumalı mevduat ürününde Çarşamba akşamına kadar yaklaşık 300 bin kişinin yararlandığını belirtirken toplam büyüklüğün 126 milyar lirayı geçtiğini, bunun da yaklaşık yüzde 15'inin döviz tevdiat hesaplarından geldiğini ifade etti. TCMB politika faizi ile piyasa faizlerinin yakınsamaya başladığını söyleyen Bakan Nebati KDV konusunda da çok heyecanlı olduğunu dile getirdi.

"KDV’de çok heyecanlıyım"
KDV oranlarıyla ilgili çalışmanın devam etiğini belirten Bakan Nebati, yeni çalışmayla ilgili olarak heyecanlı olduğunu, sadeleştirmenin yalnızca oranlarda değil, sektör içerisindeki farklı oranları da kapsayacağına işaret belirtiyor. 

Nebati, “Vatandaş ne ödediğini bilecek çünkü yüzde 1, 8, 18 gibi farklı oranlar var. Daha önemlisi üretici, imalatçı, satıcılar bununla ilgili bir sıkıntı yaşıyorlar bunu düzenlemiş olacağız. Üçüncüsü KDV iadeleriyle ilgili sorun yaşıyoruz, 1 ile alıyor 8’le; 18 ile alıyor 8 ile satıyor. Burada da sadeleştirmeyi sağlayacağız.” diye konuştu.

Etiketler
Yorumlar