Enflasyon beklentilerin üzerinde gelince New York borsası günü düşüşle tamamladı.

New York borsası, ABD'de beklenenden yüksek gelen nisan ayı enflasyonu sonrası günü düşüşle tamamladı.

11 Mayıs Çarşamba günü küresel piyasalar tarafından yakından takip edilen ABD TÜFE verileri açıklandı. Yıllık veride %8.10 olan beklenti üzerinde %8.30 olarak, aylık veride ise %0.2 olan beklenti üzerinde %0.3 olarak gerçekleşti. Çekirdek TÜFE veri yıllıkta %6.0 beklenti üzerinde %6.2, aylık çekirdek veri %0.4 beklenti üzerinde %0.6 olarak duyuruldu.

 Verinin beklenti üzerinde gerçekleşmiş olması, FED’in faiz artırım kararında daha şahin olabileceği endişesiyle ABD hisse senedi piyasalarına negatif etki etti.

Nasdaq endeksinde son 10 günlük ortalamanın %17 üzerinde hacimle güçlü bir satış hareketi görüldü ve %3.18 düşüşle gün 11364 seviyesinde kapandı. S&P500 ise %1.65 düşüşle günü 3935 seviyesinde sonlandırdı. 

Dow Jones endeksinde ise satışlar daha sınırlı kaldı. 300 puanın üzerinde değer kaybeden endeks günü yüzde 1,02 azalarak 31.834,11 puandan tamamladı. 

Yüksek seyrini koruyan enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) fiyat artışını dizginlemek için daha agresif hareket etmek zorunda kalabileceğine dair endişeleri körükledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in yeni verileri gözlemlemesi ve bunlara uyum sağlamasının gerekeceğini belirtti. Enflasyonun yüksek seyretmeye devam etmesi halinde faiz oranlarını yükseltmeye açık olduğunu belirten Bostic, nötr seviyeye ulaşana kadar yarım puanlık artışları desteklediğini yineledi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da bankanın gelecekte toplantılar için 50 baz puanlık artışı planladığını aktardı. Fed'in fiyatları düşürmek için faiz oranlarını nötrün üzerine çıkarması gerektiğini belirten Bullard, faiz oranlarını 75 baz puan artırmanın kendisinin temel görüşü olmadığını kaydetti.

 

Etiketler
Yorumlar