Enerji ve Enflasyon endişesi piyasaları baskılarken ABD ve Rusya'dan gelen haberler iyimser karşılandı.

Enflasyonun küresel ekonomik toparlanmayı durdurabileceğini yönelik korkular artarken A1 Capital uzmanları geri çekilmeyi yükselen ve gelişmiş piyasa hisseleri isin alım fırsatı olarak görüyor.

Piyasalarda yaşanan son gelişmeleri değerlendiren uzmanlar Öne çıkan enerji ve ona bağlı olarak artan enflasyon endişeleri ABD ve Rusya'dan gelen haberlerle bugün için yerini iyimser bir havaya bırakmış görünüyor. 

Emtia fiyatları düşmesine karşın 2020'nın halen oldukça üzerindeyken, enerji enflasyonunun pandemi sonrası küresel ekonomik toparlanmayı durdurabileceğine dair korkular devam ediyor. Global piyasalar için düşüncemiz JP Morgan ile aynı. Yatırımcıların son geri çekilmeyi, yüksek büyüme ve teknoloji hisseleri hariç, yükselen ve gelişmiş piyasa hisselerini satın almak için bir fırsat olarak kullanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Gelelim enerji hikayesine; Ekonomiler açık ve verilerde ona göre geliyor. Euro Bölgesi'nde perakende satışlar ağustosta, temmuz ayına kıyasla yüzde 0,3 artarken, doğal gaz arzına ilişkin sorunlar gündemin odağındaki yerini korurken, Hollanda merkezli doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören kasım vadeli kontratlarda, 1 megavatsaat gazın fiyatı gün içinde 161 Euroya kadar çıktıktan sonra 104 euro seviyelerine geriledi. Çünkü; Gazprom'un Avrupa'ya olan doğalgaz arzını arttıracağı haberiyle Avrupa doğalgaz hub fiyatları %5.8 ve buna bağlı olarak kömür fiyatları (Rotterdam Ekim kontrat) %7.5 geriledi.

Emtia fiyatlarında Çin üzerine düşeni Hazirandan beri yapıyor , Ama enerji emtiaları özellikle petrol'de Bıden'ın rahatsız olduğunu ve şu anda borç tavanı ile uğraştığından tam ilgilenemediğini düşünüyoruz. Zaten olan da; ABD'li milletvekilleri arasında ülkenin borç tavanını yükseltmek veya ülkeyi temerrüde düşürmek için verilen kötü bir mücadelenin şu anda kısa vadeli risk hisse senetlerinin karşı karşıya kaldığı kilit nokta olmaya devam etmesi.
OPEC+ kararı, daha hızlı artış talep eden Beyaz Saray'a bir darbe olurken Ve Rusya'nın doğalgaz hamlesinden sonra ABD'de akaryakıt fiyat artışını yatıştırmak için( siyasi olarak tehlikeli bir artış görüşündeler) acil durum petrol rezervlerini serbest bırakmayı düşünüyor.
Siyasi çünkü; ortalama benzin fiyatının galon başına 3,19 dolarda (yedi yılın en yüksek seviyesi) . Beyaz Saray, yakıt maliyetlerindeki artışın gelecek yıl yapılacak ara seçimler öncesinde siyasi beklentilerine zarar verebileceğinden korkuyor. 

A1 Capital 

 

Yorumlar