Enerji sektörü temsilcileri elektrik fiyatlarına önümüzdeki günler için yüzde 40-45 zam istiyor

Bütün dünyada etkileri görülmeye başlanan enerji fiyatlarındaki yükseliş içerde de üreticileri zorlamaya başladı. Maliyetlerinin taşınamaz oranda arttığını belirten Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan elektriğe yüzde 40 -45 oranında zam yapılması gerektiğini söyledi.

Enerji sektör temsilcileri artan maliyetlerden şikayetçi. Hammadde fiyatlarındaki artış, kuraklık ve döviz kurundaki artış enerji maliyetlerini yukarı taşıyor. 

Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, artan maliyetler nedeniyle önümüzdeki dönemde elektriğe yüzde 40-45 bandında zam yapılması gerektiğini söyledi. Burak Kuyan “1 Temmuz’da yüzde 15 zam yapıldı. Ekim ayında yüzde 15’lik bir zam daha bekliyorduk. Ama bu zammın olmaması özellikle perakende ve tedarik şirketlerini oldukça zora soktu. Ocak ayında ise yüzde 25’lik biz zam bekliyorduk. Artan maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zam yapılmasına ihtiyaç var. 

Elektrik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık, elektrik üretiminde ithal kömür fiyatlarının büyük rol oynadığını söyleyerek, ithal doğalgaz ve maliyetlerle birlikte tarifelerin maliyetlerin altında kaldığını söyledi.

Etiketler
Yorumlar