Enerji fiyatlarındaki düşüş piyasalara olumlu yansıdı. Küresel satış dalgısı şimdilik durmuş görünüyor.

Küresel piyasalar bugün doğal gaz arzına yönelim Putin'in açıklamaları ile ABD'den gelen borç limiti haberinin etkisiyle pozitif görüntü veriyor. Dün yüzde 1,43 oranında değer kaybeden endekste yurtdışı borsalara paralel yukarı yönlü pozitif açılış bekleniyor.

Borsa İstanbul eylül ayıyla birlikte içine girdiği düşüş eğilimi 1370 üzerinde tutunmaya çalışıyor. Dün 1371,69 puandan kapanış yapıldıktan sonra global tarafta yaşanan gelişmelere paralele bugün olumlu bir açılış bekleniyor. 

Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz arzını artıracağına yönelik açıklaması ile doğal gaz fiyatlarında %10'lara varan düşüş gözlendi. Petrolde de yaklaşık %3 düşüş yaşandı. Bir süredir enerji fiyatlarındaki sert yükselişler stagflasyon endişelerini beraberinde getirmiş ve bu da risk iştahının zayıflamasıyla sonuçlanmıştı.

ABD'de borçlanma tavanı ile ilgili anlaşma ihtimalinin gündeme gelmesi de piyasaları kısmen desteklerken, ABD vadelileri bu sabah vadelilerde %0,5 civarında yükselişte. Asya'da ise MSCI Asya Pasifik endeksindeki yükseliş %1,5'e yaklaşıyor. Asya'daki sert yükselişe ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi'nin görüşebileceği haberleri ek katkı yapıyor olabilir.

Bu arada, ECB'nin piyasalarda oluşabilecek bir çalkantıya karşı yeni bir tahvil alım programı üzerinde çalıştığı haberi de günün önemli gelişmelerinden bir olarak öne çıkıyor.

Tüm bu gelişmeler de piyasalarda kısa vadeli rahatlama yaratmış durumda. Uzmanlar göre enerji fiyatlarında yukarı yönlü bir ivmelenme gözlenmedikçe bu sabahki rahatlama fiyatlaması gün içerisinde devam edebilir.

Günün ilk saatlerinde dolar/TL 8,87 TL seviyesinde açılış yaparken, Euro 10,27 ve gram altın ise 502,836 TL seviyesinde bulunuyor. 

Türkiye'nin risk primi CDS ise bu sabah itibariyle 443 seviyesinde bulunuyor. 

TCMB'nin bugünkü yatırımcı toplantısı yakından izlenecek. Bunun dışında piyasaların takibinde olacak bir diğer başlık ise yurtiçinde Hazine nakit dengesi verileri olacak. 

Yorumlar