Emtia ve Enerji fiyatlarındaki artış Borsa İstanbul'daki heyecanı öldürdü.

Borsa İstanbul eylül ayında başlayan geri çekilme düşükte olsa devam ediyor. BİST 100 endeksi küresel piyasalara hakim olan negatif rüzgarla yönünü aşağı döndü.

Sabah yatay negatif güne başlayan Borsa İstanbul'da satışlar derinleşiyor. 1391 puandan açılış sonrası geri çekilme 1377 puana geldi. yüzde 1 yakın seviyelere kadar düşüş gösteren endeks şu dakikalarda yüzde 0,75 ekside 1381 puanda bulunuyor. 

Geçtiğimiz hafta 1.400 puanın üzerini test eden ancak kalıcılık sağlayamayan BIST 100 endeksinde, hafta başından beri yaşanan satıcılı seyir bugün küresel borsalardaki satışlarla birleşerek hızlanıyor.

Güne dünkü kapanışına yakın yatay başlayan endeks, küresel piyasalardaki satışların etkisiyle yönünü aşağı çevirerek 1.393 puandaki 200 günlük üssel hareketli ortalamasından uzaklaşmaya başladı. 

Borsa İstanbul en ucuz borsalardan biri olmaya devam ediyor. Uzmanlar ise ucuzluğun tek başına bir şey ifade etmediğini belirtirken yabancı yatırımcı eksikliğinin büyük oranda hissedildiği dile getiriliyor. Yabancının yoğun girişi için ise Türkiye'nin kredi notunun yükselmesi gerekiyor.  

Kur tarafından ise dolar endeksinin güçlenmesiyle yönünü yukarı döndü. tarihi zirve olan 8,9577 liraya seviyesine yakın belgede fiyatlanma devam ediyor. Dolar TL saat 11.46 civarında 8,92 lirada bulunuyor. 

Etiketler
Yorumlar