Emekli Bayram ikramiyelerinin artırılması, AKP ve MHP oylarıyla ret edildi

Bayram ikramiyelerinin asgari ücret olmasını isteyen muhalefet; AKP ve MHP tarafından engellendi...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bayram ikramiyelerin asgari ücret tutarına çıkarılmasını öngören kanun teklifinin Meclis gündemine alınması teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Önergesi üzerine söz alan Gürer, emeklilere seslenerek "Türkiye'de siyasi iktidarı belirleyecek güce sahip emeklilere sesleniyorum: Biz, sizler için en düşük maaşın asgari ücret olmasını, ayrıca da Ramazan ve Kurban bayramlarında asgari ücret tutarında Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı ikramiyesi verilmesini bir kez daha Meclis gündemine getirdik. Meclis'teki bu teklifimiz doğrultusunda kimin nasıl oy verdiğine de bakın, ona göre durumu değerlendirin diyoruz" ifadelerini kullandı.

'EMEKLİLER EKONOMİK KRİZDEN EN ÇOK ETKİLENEN KESİM'

ANKA'nın haberine göre Gürer şunları ifade etti:

"Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun önerisi doğrultusunda, iktidar tarafından Kurban ve Ramazan bayramlarında bayram ikramiyesi verilmeye başlandı. 2018 yılında başlayan bayram ikramiyesi uygulaması bin lira civarındayken şimdi ise bin 100 liraya getirildi. Ekonomik krizin varlığında ve yaşanan olumsuzlukları da dikkate alındığında emekliler için bunu kökten çözecek bir önerimiz var. 'Bayram ikramiyeleri asgari ücrete eşitlensin' diyoruz. Bundan sonra asgari ücret neyse Kurban ve Ramazan bayramlarında emeklilerimize bu ikramiye verilsin istiyoruz. Çünkü emeklilerimiz, ekonomik krizden en çok etkilenen kesim. Esasında en düşük emekli aylığının asgari ücret olması gerekiyor. Çünkü 2008 yılında Adalet Partisi iktidarları döneminde aylık bağlama oranı katsayısı yüzde 70’ten yüzde 35'e indirilmeseydi, bugün en düşük emekli aylığı asgari ücret olacaktı. Onun için de daha önce kanun teklifi vermiştik. Bununla ilgili de tekrar hatırlatma yapalım ki, en düşük emekli maaş bu ülkede asgari ücret olmalı. Ayrıca 2000 yılından önceki gibi intibak düzenlemesi ile emeklilerin maaşları iyileştirilmeli. Emekliler için ek ödenen yüzde 4'ten yüzde 10'a taşınmalı ve emeklilerin ekonomik anlamda yaşadıkları sıkıntıların, sorunların kısmi olarak bertaraf edilmesi gerçekleştirilmeli."

'EMEKLİLERİN EN DÜŞÜK MAAŞI ASGARİ ÜCRET OLMALI'
Emeklilerin sağlık hizmetlerinden daha etkin yararlanması için ilaç katkı paylarının kaldırılması gerektiğini ifade eden Gürer, emeklilerin sendika talepleri olduğunu da hatırlattı. Emekliler için CHP'liler olarak çok defa kanun teklifini Meclis'e sunduklarını söyleyen Gürer, "Türkiye'de siyasi iktidarı belirleyecek güce sahip emeklilere sesleniyorum: Biz, sizler için en düşük maaşın asgari ücret olmasını, ayrıca da Ramazan ve Kurban bayramlarında asgari ücret tutarında Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı ikramiyesi verilmesini bir kez daha Meclis gündemine getirdik. Meclis'teki bu teklifimiz doğrultusunda kimin nasıl oy verdiğine de bakın, ona göre durumu değerlendirin diyoruz. Her gün akaryakıtına, elektriğine, doğal gazına, suyuna, ekmeğine, yediğine içtiğine zam gelen emeklinin maaşlarında esasen seyyanen artış da sağlanmalı, TÜİK gibi emeklinin maaşlarının belirleneceği süreçte belirlediği torbadakilerle emekliye az ücret almasının yolunu açan kurumların da hakkaniyetle bu süreci doğru yönetmelerini talep ediyorum" diye konuştu.

Piyasa Özeti
BIST 100 4.820,52 %1.44
Dolar 18,820 %0.10
Euro 20,575 %0.16
Gram Altın 1.156,10 %0.05
Brent Petrol 82,070 %0.00
Bitcoin 23.437,67 %0.00