Elektrik fiyatlarındaki artış üretimi zorlarken çimento sektörü zor günler yaşıyor

Müteahittlerin bir süre önce yüzde 200'ü bulan fiyat artışları ile protesto ettiği ve iş bırakma eylemi yaptıkları çimen üreticiler artan enerji maliyetleri ile üretimin imkansız bir seviyeye geldiğini belirtiyor.

Dünya genelinde artan enerji maliyetleri üretimi vuruyor. Petrol, kömür, doğalgaz artan fiyatlar dünyanın gündemindeyken çimentocular bu fiyat artışı ile üretim imkansız çıkışı geldi. 

Kömür fiyatları uluslararası piyasalarda 177 dolardan 300 doların üzerine çıktı. Artan enerji maliyetlerinin çimento sektörüne etkilerini Boomberght'de değerlendiren Türkçimento Başkanı Fatih Yücelik, fiyatların devam etmesi durumunda üretim yapabilmenin imkânsız hale geldiğini söyledi.

2020 yaz aylarında petrokokun fiyatının 50 - 55 dolar iken şu an 200 dolar olduğunu ve ithal kömürün ise 300 dolar seviyelerine geldiğinin altını çizen Yücelik, çimento sektöründe ileriye dönük tüm senaryolarda kömür üreticisi ülkelerde üretimin artırılmaması halinde, bu artış trendlerinin ve krizin devam edeceğini öngördüklerini dile getirdi.

Yücelik ,Fiyat artışlarını maalesef maliyetlerimize yansıtamıyoruz. Bu rakamlarla üretim yapabilmek gerçekten imkânsız hale geliyor.”

Yorumlar