EGSER bilanço sonuçları ve hisse fiyatı için önemli analiz

Ege Seramik bilanço yorumu

Ege Seramik (EGSER) 2Ç22’de 170 mn TL net kar açıkladı. Şirket’in net karı geçen yıl aynı döneme göre %235 ve önceki çeyreğe göre %56 artış sağladı. Kardaki artışta en büyük etken yüksek ciro büyümesi olurken ve geçen yıla kıyasla daha düşük vergi oranı açıklaması etkili olmuş görünüyor. Bu sonuçla birlikte Şirket yılın ilk yarısını %198 artışla 279.4 milyon TL net kar ile tamamladı. Net kar marjı %25 oldu.

EGSER genel olarak başarılı operasyonel sonuçlar açıkladı diyebiliriz. Yayınlanan faaliyet raporunda enerji giderlerinin maliyetlerin %50’sine kadar ulaşan bir sektör olduğu ve artan doğalgaz fiyatları ve TL’deki değer kaybının maliyet baskısını arttırdığını ifade ediyor. Buna rağmen, 6 aylık sonuçlarda kar marjlarında hemen hemen geçen yılki seviyeler korunmuş durumda. Brüt kar marjı 2 puan düşerek %33.8 olurken, FAVÖK Marjının yatay kalarak %26 seviyesini koruması bunu gösteriyor. Burada şirketin disiplinli bir gider yönetimi gerçekleştirmesi, katma değeri yüksek ürünlerinin bulunması önemli bir faktör. Ayrıca artan maliyetler fiyatlara yansıtılabilmiş. Kısacası bu süreç iyi yönetilmiş.

Yine yılın ilk yarısında satış gelirleri %161 büyüme kaydederek 1.115 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllıklandırılmış dolar bazındaki satış ise 140 milyon $’a ulaştı. 2021 yılında 119 milyon $ ciro elde edilmişti. Şirket faaliyet raporunda Türkiye’nin seramik kaplama malzeme ihracatının yılın ilk yarısında miktarsal olarak %7.4 azalmasına karşın, ABD doları bazında %29 artış kaydettiğini belirtiyor. Ege Seramik’in cirosundaki gelişimi bu açıklama destekliyor.

 EGSER 2022 yılını 2.5 milyar TL ciroya yakın seviyelerde kapatacak görünüyor. Yüksek sezonun 3.çeyrekte devam ettiği raporda belirtilmiş. Buna göre yaklaşık 619 milyon TL net kar getirebileceğini bekliyorum. Bu kar rakamı mevcut 5.1x olan f/k oranını 3.7x seviyesine düşürüyor. Diğer yandan EGSER 3.31x pd/dd ile son zamanların en yüksek oranından işlem görmekte. Ancak mevcut %79 Özsermaye karlılığına göre bu oranın hala iskontolu olduğunu düşünüyorum. 

EGSER HİSSE FİYAT YORUMU 

EGSER için beklediğim bu net kar rakamına mevcut 5.1x f/k oranını uyguladığınızda 41TL fiyata ulaşıyorsunuz. Bu mevcut borsa kapanışına göre %34 yükseliş potansiyelini gösteriyor. Piyasa ileride daha yüksek f/k çarpanı ödemeye razı gelirse fiyat daha yüksek olabilir. Antidamping soruşturması sonucunda yüksek veri cezası gelmesi bu hesaplamaları bozacaktır. Bunu da unutmamak lazım.

Ayrıca EGSER bir temettü şirketi. Son 10 yılda 9 kez temettü ödedi. 619 milyon TL kar elde etmesi durumunda bunun %50’sini (son 10 yılın ortalama dağıtım oranı) temettü verirse hisse başı 4.13TL brüt temettü anlamına gelir. Mevcut 30.54 fiyata göre %13.5 temettü verimine karşılık gelmektedir. (tuncay turşucu)