Dünyanın faiz artırdığı ortamda Merkez Bankası'nın bugün nasıl bir mesaj vereceği merakla bekleniyor

Enflasyonun yüzde 73,5 seviyesine yükseldiği ortamda Merkez Bankası haziran ayı faiz kararı için bugün toplanıyor. Genel beklenti politika faizinde bir değişiklik öngörülmüyor. Toplantı özetinde ne mesaj vereceği ise piyasaların takibinde olacak.

Türkiye'de piyasalar bugün saat 14.00'te toplanacak TCMB' Para Politikaları Kurulu'nun faiz kararını bekliyor. Yüzde 14 olan politika faizinde bir değişiklik beklenmiyor. Toplantıdan nasıl bir mesaj çıkacağı ise merak ediliyor. 

6. Toplantı 

TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 5 toplantısında bir değişiklik yapmadı. Merkez Faiz kararının yanında kurulun karar metninde vereceği mesajlar da piyasalar açısından önem taşıyor. Karar metninde yer alacak enflasyonla mücadele ve para politikasına ilişkin mesajlar  Dolar / TL seyri üzerinde etkili olması bekleniyor

Dünya faiz artıyor

15 Haziran'da Fed'in 0,75 baz puan artırması Merkez Bankasının işini biraz daha zorlaştırdı. Artan enflasyona karşı bu yıl başta Fed olmak üzere dünya genelinde 45 merkez bankası faiz silahını çekti. İsviçre ve İngiltere merkez bankalarından da faiz artırımları geldi. Özellikle İsviçre Merkez Bankası'nın 15 yılın ardından ilk kez faiz artırımına gitmesi piyasaları şaşırttı. ECB temmuzda faiz artırımlarına başlama niyetinde olduğunu açıkladı. 2022 yılında şu ana kadar tam 45 ülke faiz artırımı yaptı. 

 

Etiketler
Yorumlar