Dünya gıda güvenliği artan gübre fiyatlarıyla risk altında bulunuyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor's jeopolitik risklerle sürdürülebilir olmayan yüksek gübre fiyatlarının gıda güvenliği için risk olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Başta enerji olmak üzere artan fiyatlar dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Özellikle doğalgaz fiyatlarındaki artış gübre fiyatlarında hızlı tırmanışa neden olmuştu. 

Yüksek gübre fiyatları konusunda bir değerlendirmede bulunan kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's bunun gıda güvenliği için ciddi bir risk olduğunu belirtti. 

S&P'den yapılan açıklamada, gübre fiyatlarının Kovid-19 salgını sonrası yaşanan arz kesintileri, Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin'in ihracat kısıtlamaları nedeniyle tarihi ve sürdürülemez seviyelere ulaştığı aktarıldı.

Fosfat, üre ve potasyum fiyatlarının son iki yılda sırasıyla yaklaşık yüzde 190, yüzde 170 ve yüzde 280 arttığı kaydedilen açıklamada, sürdürülebilir olmayan derecede yüksek gübre fiyatlarının, gıda güvenliği için bir risk olduğu uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, çalkantılı pazarın, dünyanın en büyük gübre ihracatçısı Rusya'ya olan bağımlılığın azaltılması gereğini de gösterdiği belirtildi.

S&P'nin açıklamasında, "Bu değişimin gerçekleşmesi için gereken yatırımlar; yüksek enflasyon, arz kıtlığı ve azotlu gübreler için endüstriyi karbondan arındırma amaçlı düzenlemelerin şekli ve maliyetine ilişkin belirsizlikler nedeniyle engelleniyor." değerlendirmesi yer aldı.

 

Etiketler
Yorumlar