Dünü yurt dışı piyasalara paralel ekside kapatan borsa yatay açılış bekleniyor

Küresel piyasalarda satış baskısı devam ediyor. Enflasyon'dan sonra şimdi de içinde stagflasyon geçen cümleler duyulmaya başlandı. Piyasaların dünün devamı niteliğinde güne yön arayışında başlaması bekleniyor.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününe yatay seviyeden başlangıç yaptı. Açılışla birlikte piyasalar enflasyon verisine odaklanırken, beklentilere paralel gelen veri sonrasında kur ve BİST100 tarafında çok fazla volatilite gerçekleşmedi. Endeksteki alımlar gün içinde de devam etti. Ancak ABD'ye gelen sert satışlar endeksi negatife yöneltti. Endeks günü %0,51 düşüşle 1.394 seviyesinden tamamladı.

Yeni gün başlarken dünkü gelişmelerin etkisi devam ediyor. Küresel piyasalarda, artan petrol fiyatlarının enflasyonist endişeleri beslemesi ve teknoloji hisselerindeki sert düşüşlerle negatif bir seyir izlenmesinin ardından bugün merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra yoğun veri gündemi takip edilecek. Borsa İstanbul'da yurt dışı piyasalara paralel güne yatay başlangıç yapması bekleniyor. 

TÜFE, Eylül'de aylık bazda %1,25 oranında artış kaydederek yıllık %19,58'e yükselirken, Çekirdek (enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ve altın hariç TÜFE) aylık %1,51 artışla %16,98 seviyesine yerleşti. 

Manşetteki reel faizde negatiflik devam ediyor. Hizmetler sektöründe KDV indiriminin uzatılmaması , Emtia fiyatlarında (doğalgaz, petrol, gıda) artış, tütün ve telekomünikasyon fiyatlarındaki artış , yurtiçi güçlü talep manşetin yüksek kalmasına imkan sağlayacaklar. Ama bizim odak noktamız çekirdek ve orada faiz indirimi için alan var. 

Çin'de piyasalar Cuma gününe kadar 'altın hafta' nedeniyle kapalı kalacakken, piyasalarda Evergrande krizi yaşanıyor.

ABD tarafında ise Biden'ın yeni bütçe paketi tartışılmaya devam edilirken, yüksek enflasyon nedenli endişeler de sürüyor. Ayrıca yarın ADP, Cuma günü ise Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek.

Dün global piyasalarda biraz teknik biraz enflasyonist bir satış dalgası vardı. Enerji hariç sektörlerin tamamında bir süreci gözlemledik. Brent petrol varil fiyatı 2014 yılından beri en yüksek değeri 82 usd'yı gördü. Doğalgaz fiyatları da tekrar yükselişe geçti.

Sabah itibariyle kur tarafından dolar/TL 8,86, Euro/TL 10,27 ve gram altın ise 500,661 lira seviyesinde güne başlangıç yaptı. 

 

Etiketler