Dünü yükselişle kapatan borsada bugün daha temkinli bir başlangıç bekleniyor.

Dün sert yükselişle 1707,04 puana yükselen BİST100 endeksi günü yüzde 1,27 oranında yükselişle tamamlamıştı. Bu sabah ABD vadelilerindeki karışık seyir ve asla piyasalarındaki kırmızı görüntü içerde yatay negatif açılışa işaret ediyor.

Piyasalarda kritik gün gel. Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak. Beklentiler 100 baz puan indirim yapması yönünde. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ının, partisinin grup toplantısında yaptığı sert açıklamada bu beklentileri destekledi. 

Ancak toplantı çıkışı mikrofonlara konuşan Erdoğan'ın, "Merkez Bankası bağımsız değil mi? Bırakın işini yapsın" yönündeki açıklamaları ise pas geçme ihtimalini de güçlendirdi. 

Merkezin faiz kararı ile yönünü dönen dolarda ise yeni rekorlar kırılırken, altın fiyatları da bu yükselişe eşlik ediyor. Olası faizin sabit bırakılması durumunda piyasaların olumlu tepki vermesi beklenirken, faiz indirimi yapılması ise fiyatlandığı için piyasalarda nötr karşılanması bekleniyor. 

Bu sabah yurt dışında bakıldığında ise enflasyon endişesiyle dünü kayıplarla kapatan ABD borsalarından sonra bu ABD vadelileri karışık seyrediyor. Asya piyasalarında ise daha kırmızı bir tablo görülüyor. 

Küresel piyasalardaki bu görüntüyle birlikte BİST100 endeksinde bu sabah Merkez Bankası faiz kararına kadar daha sakin bir bir görüntü vermesi bekleniyor. Teknik olarak endekse bakıldığında ise  BİST100 endeksinde 1.670 - 1.640 seviyeleri destek olarak takip edilecek. 1.650 seviyesinin üstünde kalındıkça kısa vadede 1.730 - 1.750 seviyelerinin direnç olmasını bekliyoruz.

 

 

Etiketler
Yorumlar