Dün Türkiye'ye gelen Suudi Prens, Türkiye Varlık Fonu'ndaki şirketlere talip olduğu iddia edildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'nın, büyük tartışmalar eşliğinde gerçekleşin ziyareti için önemli iddialar günde geldi. Ağır ilerlediği belirtilen swap anlaşması için Erdoğan ile Selman'ın özel görüşeceği konuşulurken, Selman'ın Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki şirketleri istiyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti dün tamamlandı. Ancak ziyaretle ilgili tartışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Kaşıkçı cinayetinin örtbas edilmesiyle katil Selman söylemlerinden Kardeş Prense geçiş sonrası gerçekleşen ziyaretin konusu ikili ilişkilerin geliştirilmesi oldu. 

Geziye ilişkin fazla ayrıntının yer almadığı açıklamalara karşın İngiliz haber ajansı Reuters önemli iddiaları gündeme taşıdı. Ziyaret Türkiye açısından mali açıdan destek arayışı olarak okunurken, Suudi Arabistan tarafında ise Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki şirket olduğu iddia edildi. 

Habere göre döviz kurlarını sakinleştirecek yeni bir swap anlaşması yapılması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Haziran 2023'te yapılacak seçimler öncesinde desteğini artırmasına yardımcı olabilir. Adı açıklanmayan bir Türk yetkiliye dayandırılan habere göre, Suudi Arabistan Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki ya da başka şirketlerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri'nin son aylarda yaptığına benzer yatırımlarla ilgileniyor.

Ayrıca yetkili Suudi fonlarının Türkiye'deki sermaye piyasalarına girmesi için de bir plan hazırlandığını söyledi. Yetkili, liderlerin ayrıca Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Riyad'a olası satışını da görüşeceklerini sözlerine ekledi.

Swap anlaşması şimdilik görünmüyor

Bununla birlikte haberde, Türkiye'nin azalan döviz rezervlerini geri kazanmasına yardımcı olabilecek olası bir döviz takas hattına ilişkin müzakerelerin "istenildiği kadar hızlı" ilerlemediği ve Erdoğan ile Prens Muhammed arasında özel olarak görüşüleceği vurgulandı.

Etiketler
Yorumlar