Dün açıklanan enflasyon oranlarını yorumlayan Merkez Bankası enerjiye dikkat çekti

Merkez Bankası eylül ayı enflasyon raporunda TÜFE'de enerji ve hizmet sektöründeki fiyat gelişmelerinin etkili olduğunu değerlendirdi.

Merkez Bankası eylül enflasyon raporunu yayımladı. Dün açıklanan aylık yüzde 1,25 ve yıllık yüzde 19,58 seviyesine çıkan enflasyonun nedenlerini değerlendiren Merkez Bankası Enerji ve hizmet sektöründeki fiyat artışlarının etkili olduğunu bildirdi. 

Değerlendirmede bu dönemde petrol, doğal gaz ve kömür fiyatlarındaki artışlarla birlikte uluslararası enerji fiyatlarının olumsuz bir görünüm kaydettiği vurgulandı.

Genel olarak enflasyonda yükselişin devam ettiği belirtilen raporda Raporda gıda ile ilgili olarak yaz aylarında hızlanan gıda yıllık enflasyonunun Eylül'de sınırlı bir oranda gerilediği, bununla birlikte yüksek seviyesini koruduğu belirtildi.

Yapılan özet değerlendirme şöyle:

Bu dönemde petrol, doğal gaz ve kömür fiyatlarındaki artışlarla birlikte uluslararası enerji fiyatları olumsuz bir görünüm kaydetmiştir. Eşel mobil sistemi akaryakıt fiyatları üzerindeki baskıları sınırlasa da, yurt içi enerji fiyatları şebeke suyu ile kömür ve odun gibi katı yakıt fiyatları kaynaklı olarak artmıştır.

Yaz aylarında hızlanan gıda yıllık enflasyonu bu dönemde sınırlı bir oranda gerileyerek yüksek seviyesini korumuştur.

 Temel mal yıllık enflasyonu dayanıklı tüketim mallarında bir önceki yıldaki yüksek bazın da etkisiyle yavaşlamıştır.

Bu dönemde, hizmet enflasyonu süregelen açılma etkilerine de bağlı olarak yükselirken hizmet enflasyon görünümünde okul ve üniversitelerin açılmasına bağlı etkiler dikkat çekmiştir.

Hizmet fiyat gelişmelerinin yansımasıyla B ve C göstergelerinde yıllık enflasyon artmış, göstergelerin yakın dönem eğilimlerinde yavaşlama kaydedilmekle birlikte yüksek seviyeler korunmuştur.

Etiketler
Yorumlar