Dövizdeki köpüğü aldı diye bakılan Kur korumalı TL Mevduatı beklenen ilgiyi görmüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni üründe 91,5 milyar liralık seviyeye ulaştığını açıkladı. Bankacılık kaynakları ise artışın TL mevduattan geçişlerden kaynaklandığı, döviz mevduatında değişimin yüzde 1-2 seviyesinde kaldığını belirtiyor.

İktidarın büyük heyecanla duyurduğu ve teşvik ettiği kur korumalı TL mevduata ilgi bankacılara göre henüz beklendiği gibi olmadı. 

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamalarda kur korumalı TL mevduatı 91,5 milyar liraya ulaştı. İlk günden itibaren yüksek ilgiden bahsedilirken ayrıntı verilmemesi, döviz bozduran vatandaşların ilgisi olarak yorumlanmıştı. 

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre Bankacılık kaynakları kur korumalı TL mevduat ürününe TL mevduattan geçişin daha yoğun olduğunu, dönüştürülebilir döviz mevduatından değişimin %1-2 bandında kaldığını belirtti. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) günlük verilerine göre de yeni ürünün devreye girmesiyle Resmi ve ticari kurumların TL mevduatlarında artış görüldü. BDDK verilerine göre resmi ve ticari kurumların TL mevduatındaki artış 25 milyar 235 milyon lira seviyesinde.

BDDK verileri gerçek kişilerin döviz tevdiat hesaplarında ise yükseliş olduğunu ortaya koyuyor. 22 Aralık 2021 itibariyle gerçek kişilerin 163 milyar 694 milyon dolar olan döviz mevduatları 30 Aralık itibariyle 164 milyar 404 milyon dolara yükseldi. 710 milyon dolarlık artış var. Resmi ve ticari kuruluşların da 22 Aralık'ta 97 milyar 945 milyon dolar olan döviz mevduatı 30 Aralık'ta 95 milyar 122 milyon dolara indi. Yani 2.8 milyar dolarlık düşüş var.

Kurun halen daha yüksek seviyelerde ve dalgalı seyrinde olması ile yüksek enflasyonun döviz mevduatından kur korumalı TL mevduata geçişi yavaşlattığını söyleyen bankacılık kaynakları önümüzdeki günlerde de döviz mevduatından dönüşün daha hızlı olabilmesi için yüzde 17 ile sınırlanan faiz oranında bir gevşeme olabileceğine dikkat çekti.

Kaynak: Dünya 

Etiketler
Yorumlar