DOLARIN BU YIL YÜKSELİŞE GEÇECEĞİ 4 TARİH AÇIKLANDI

FED bu yıl 4 kez faiz artırımı yapacak; bu durumda dolar yükselişe geçecek.

FED'in faiz artırımları bütün dünyayı özellikle de kırılım anındaki Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor... 

Çünkü FED faiz artırımına giderse dolar kıymetlenecek ve Türkiye ekonomisi bir kez daha türbülansa girecek. 

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius FED ilki Mart'ta olmak üzere bu yıl 4 kez faiz artırımına gideceğini raporlaştırdı. 

Goldman Sachs'e göre FED, "Mart, Haziran, Eylül ve Aralık'ta faiz artırımı yapacak. Bu anlamda doların ilk olarak Mart ayında yükseleceğini ve yine Haziran Eylül ve Aralık ayında FED kararlarıyla birlikte değerleneceğine kesin gözle bakılıyor. Çünkü faiz artırımlarının nedeni doları değerli tutmak. 

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius yayımladığı raporda, ABD iş gücü piyasasında hızlı ilerleme ve FOMC'nin 14-15 Aralık toplantı tutanaklarının Fed'in daha hızlı bir normalleşme uygulayacağına işaret ettiğini açıklıyor. 

 Hatzius, bu daha hızlı normalleşme beklentisi çerçevesinde Fed'in bilançosunu küçültmeye başlayacağı tarihe yönelik beklentilerini Aralık ayından Temmuz ayına çektiklerini belirtirken, risklerin bu tarihin daha öne gelmesi yönünde olduğunu da belirtti. 

Fed'in bilançosunu küçültmeye başlamasının 25 baz puanlık bir faiz artırımının ikamesi olabileceğini artık düşükmediklerini de belirten Hatzius, "Fed'den Mart, Haziran ve Eylül'de faiz artırımı beklemeye devam ediyoruz ve şimdi buna Aralık ayında bir artırımı daha ekliyoruz" vurgusunu yaptı.