Dolar yine neden yükseliyor? İşte en gerçekçi sebepler

Dolar yükseliyor çünkü yeteri kadar ihracat yapılamıyor yeteri kadar turizm geliri elde edilebiliyor ve gereken miktarda yabancı yatırımcı çekilemiyor. FED kararları doları yükselten son damla niteliğinde...

Dolar tüm ekonomik tavizlere rağmen yükseliyor...

Gece saatlerinde 15,51'i gören dolar/TL, güne 15,35'in üzerinde başladı. Uzmanlar doların yükselişinin daha yeni başladığını belirtiyorlar...

Peki dolar neden yükseliyor?

Her şeyden önce doların düşmesi için piyasada yeteri kadar dolar olması gerekiyor. İhracat ve turizm gelirleri yeterli olmadığı için piyasaya gereken miktarda dolar giremiyor. 

Yabancılar finans ve reel sektör yatırımlarında Türkiye hukukuna ve siyasetine güvenmiyorlar. Borsadan ve faiz piyasalarından önemli yabancı çıkışı var. 

Piyasadaki mevcut dolarların tüm ekonomik maliyetine katlanılarak kur korumalı olarak TL'ye çevrilmesi ancak 3 aylık bir rahatlık sağlayabildi. 

Yabancılara konut almaları karşılığında çok ucuza verilen vatandaşlıklarla doların düşürülmesi ise imkansız.  Doların düşürülmesi için orta vadede turizm, ihracat ve yabancı yatırım geliri şart. Kısa vadede ise faizlerin artırılarak doların TL'ye çevrilmesi gerekiyor. Yabancı finans yatırımcılarının faize para yatırmaları gerekiyor. 

FED son damla oldu 

Doların bugünlerdeki yükselişinin en büyük neden FED'in faiz artırım kararları oldu. İki ayda 75 baz puan faiz artıran FED, pandemi döneminde bastığı dolarları piyasadan toplamak istiyor. 

Yine artan enerji maliyetlerinin de etkisiyle Türkiye ekonomisinin ihtiyaç duyduğu döviz finansman miktarı her geçen gün artarken Türkiye’nin enerji ithalatının neredeyse tamamı TCMB’nin rezervlerinden karşılanıyor. Bankanın swap hariç eksi 47 milyar dolarlık rezervi bulunuyor.

20 Aralık 2021 tarihinden beri ilk kez 15,50’ye kadar yükselirken, Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS) 700 puanı aşarak tarihi zirvelerine yakın seyrediyor. Risk priminin yüksek olması da Türkiye'nin uluslararası piyasalardan çok yüksek faizle borç bulmasına neden oluyor.