Ekonomide garip durumlar oluştu, bunun izahı yok

Erdoğan'ın konuşmasıyla dolar yükseldi, biz fakirleşmeye devam ettik.

 Erdoğan'ın dün akşamki kur ve faiz açıklaması sonrasında yükselişe geçen dolar/TL, bu sabah 12,40 seviyesi ile yeni rekor kırdı. 

Euroda 14 seviyesi geçildi, yeni rekor kırıldı.

 Reuters'a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Önümüzdeki aylarda enflasyonun en az yüzde 25'e yükseleceğini düşünürsek faiz inmediği ortamda bile reel faiz eksi 10 tam puana ulaşacak. Türkiye ekonomisinde bu daha önce görülmedi" açıklamasını yaptı. 

Yani politika faizi yıllık yüzde 15 iken enflasyon yüzde 25 olacak. Bankaya para yatıran birisi yıllık yüzde 10 kaybedecek! Halk böyleyken kolay kolay kimse TL'de kalmayacak... Ve dolar satın almaya koşacak. 

Düşük faizi, enflasyon düşsün diye savunan hükümet; düşük faizin doları artırması, doların da fiyatları arttırması karşısında rekor enflasyon ile karşılaşabilir. 

Geçen yıl yüksek faizimiz vardı ancak düşük dolar kurumuz vardı. Bu yıl ise hem enflasyon da yüksek, dolarda yüksek ve düşük denilen faizde hiçbir işe yaramıyor. Çünkü ekonomiye güvensizlik geldi. Doların her saat başı yükseldiği bir ülkede ne yatırım yapılabiliyor ne de gayrimenkul alınabiliyor. Yapılabilen tek şey döviz bürosuna koşmak... 

Oluşturulan yeni faiz, enflasyon ve döviz üçgeni kısır bir döngü oluşturdu. 

Bu döngüde kaybedenler ise hep dar gelirliler oluyor. Çünkü elindeki doları yok ki parası değerlensin... Yine sürekli değişen fiyat etiketleriyle de yine dar gelirliler uğraşıyor.