Dolar rallisi, enflasyon rallisi, ucuzluk hikayesi derken şimdi herkesin zihnindeki soru, "rallide sona mı gelindi?"

Borsada geçen hafta yaşananlar piyasalarda gündemi değiştirdi. 20 Aralık kararları ile yüksek seviyeden dalgalanan piyasaların şoku erken atlatmasıyla yıl başından itibaren yüzde 35 prim yapan borsada son günlerde yaşananlar yatırımcıları tedirgin etti. Yüzde 6 gerileyen borsada yükseliş bitti mi?

Borsa İstanbul'da düzeltme devam ediyor. Endeks 21 Nisan'da 2562,28 seviyesini gördükten sonra yüzde 5,14 değer kaybederek cuma günü 2430,55 seviyesine geriledi. 

Endeks yıl başından bu yan yüzde 35 prim yaparken son rallisini ise 24 Şubat'taki Rusya Ukrayna savaşının etkisiyle yaşanan düşüşten sonra yaptı. Yatırımcılar zirveden denen borsada yükseliş devam eder mi? düzelteme ne zaman biter sorularına cevap aramaya başladı. 

Bu sorulara Dünya'daki yazısında cevap arayan Ufuk Korcan güçlü şirket bilançoları ve negatif reel faiz ortamının borsada yaşanan sert satışları karşıladığını belirtirken, önümüzdeki dönemde bankacılık sektörüne ilginin artabileceği belirtiyor. 

Borsada İstanbul'da yaşanan yükselişte hisse senetlerinde yaşanan rallinin, yerli ilgisinin dışında ihracat ve emtia bazlı çalışan şirketlerin karlarında yaşanan hızlı artış ve BİST 100 Endeksi’nin özellikle döviz bazında ucuzlaması bulunuyor.

Yurt dışında risk iştahı düşük seyrederken içerde dip seviyelerde seyreden yabancı payın karşın yerli yatırımcı direksiyona geçti.  Yani Borsa İstanbul’da yönü yerli yatırımcılar belirliyor. Özellikle yılın ilk çeyreğine yönelik gelen güçlü bilançolar, düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesini sağlıyor.

Bankalar öne çıkabilir
Peki, hisse senetlerindeki bu olumlu hava devam edecek mi? Piyasada genel beklenti güçlü şirket büyümeleri nedeniyle yükseliş eğiliminin bir süre daha devam edeceği yönünde. Aracı kurumlar da yılbaşında BİST 100 Endeksi için yapmış oldukları hedef tahminlerini yukarı yönlü revize ediyor.

Kurumlar endekse yönelik tahminleri 3 bin puanın üzerinde yoğunlaşıyor. Bu da borsada yüzde 20 civarı bir yükseliş potansiyeline denk geliyor.

 Özellikle geride bıraktığımız dönemde getiri performansı anlamında sanayi şirketlerinin gerisinde kalan bankacılık sektörü hisselerinin öne çıkarak farkı kapatma eğiliminde olabileceği düşünülüyor.

Borsada kritik seviyeler nerede?

Endeks geçtiğimiz hafta 24 Şubat 2022 tarihinde 1.826 puan seviyesinden başlattığı yükseliş trend çizgisinin altına geldi. 2 bin 408 destek görevi görüyor. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece düşüş sarkma olarak adlandırılabilir. Ancak bu noktanın altına gelinmesi endekste yükseliş trendinin kırıldığına yönelik teyit olacak. Bu da satışların hızlanacağı anlamına gelir. İlk aşamada 2 bin 279 ve 2 bin 197 puan seviyelerinin test edilme riskini artıracaktır. 

Enflasyona endeksli ürün ilgiyi azaltabilir

İlk çeyreğe ilişkin bilançoların tamamlanmasının ardından yükseliş trendinde vites küçülmesi yaşanabileceğine yönelik görüşler var. Ayrıca enflasyonla mücadele kapsamında ekonomi yönetiminin atacağı adımlar da borsanın seyri açısından kritik öneme sahip. Öyle ki Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyona endeksli ürünler üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Dolayısıyla tasarruflarının enflasyon karşısında erimesini istemeyen ve negatif reel faiz nedeniyle borsaya yönelen bazı yatırımcılar, enflasyona karşı kendilerini koruyacak bir ürün çıkması halinde oraya yönelebilirler. Bu da borsada satış baskısı yaratabilir.

Kaynak : Ufuk KORCAN / Dünya 

Etiketler
Yorumlar