Dolar niçin yükseliyor? Ve doların yükselmesi enflasyonu nasıl etkiler?

Dolar 17.20'yi de geride bıraktı. Dolardaki artışın, "enflasyonu yükselteceği gerçeği" endişe oluşturuyor.

Küresel nedenlerden dolayı dolar yükseliyor ve dolara müdahale etmenin bu seviyede daha tehlikeli olacağı, belirtiliyor. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 24 Haziran'da aldığı döviz tutmaktan caydırmayı amaçlayan kararının ardından sert düşüşler yaşayan dolar/TL tekrar yukarı yönlü harekete başladı. Ekonomist Oğuz Demir dolardaki yukarı yönlü hareketin küresel gelişmelerden kaynaklandığını söylerken şu aşamada müdahale etmenin zor olduğunu, müdahale edildiği takdirde faturanın çok daha ağırlaşacağını ifade etti.

Oğuz Demir, "Dolar şu an tamamen dünyadaki gelişmeler üzerinden hareket ediyor. Türkiye kırılgan bir konumda olduğu için dolar endeksi yukarı gidiyor. Cari açığı yüksek olan bir ekonomiyiz. Bu sebeple dolar her fırsatta yukarı yönlü hareket ediyor" derken dünyadaki gelişmeler sebebiyle olan harekete müdahale edilemeyeceğini belirtiyor. 

"Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi yine kredi mekanizması ya da piyasada dış ticaret yapan şirketlerin ya da bankaların dövizle ilgili işlemleriyle ilgili adım atabilirler ama bu da işe yaramaz" diyen Demir, hükümetin müdahale edecek araçlarının artık çok sınırlı olduğunu ve müdahale için çok uca gitmeleri gerektiğini söylüyor. 

Demir, olası bir müdahalenin yaratacağı hasarın dolar/TL'deki yükselişten çok daha büyük olacağını iddia ediyor. 

Küresel piyasalar artan resesyon endişeleriyle birlikte alt üst olurken, dünya genelinde makroekonomik verilerin ekonomilerin durumuna ilişkin vereceği işaretlerin piyasalarda oynaklığı daha da artırmasından endişe ediliyor. 

Artan dolar talebi sonrası dolar endeksi 106.8'le 31 Ekim 2002'den bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, söz konusu endişelerin dolar talebini desteklemeye devam edeceği tahmin ediliyor

Analistler, ABD ekonomisinin gelecek yıl resesyona girme ihtimalinin yüzde 40'lara yaklaştığını bildirirken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek yıl şahin tutumundan vazgeçerek yıl ortasına kadar 2 kez faiz indirmesinin fiyatlanmaya başladığını dile getirdi.

"Faiz yükseltmek daha etkili bir tedbir"
Dolar/TL'deki yukarı yönlü hareketi durdurmak için gerekli olan ekonomik silahları rezervler ve faiz politikası olarak sıralayan Ekonomist Oğuz  Demir, Türkiye'nin rezerv silahı olmadığını, faiz silahının zaten kullanılmadığını ifade etti.

Doların yükselişinin Türkiye için en büyük tehlikesi enflasyonun yükselmesi oluyor. Hayat pahalılığının yükselen dolardan sonra artması bekleniyor. İki günlük yüksek dolardan sonra bu hafta akaryakıta zam gelmesi bekleniyor. 

Bu sebeple ekonomimizin dışarıdaki gelişmelere karşı korumasının zayıf olduğunu söyleyen Oğuz Demir,  küresel gelişmeler aleyhimize devam ettiği sürece böyle anlık yükselişleri görmemizin mümkün olduğunu söylüyor. (cumhuriyet, halktv)