DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR; BORSA NİÇİN DÜŞÜYOR?

Türkiye döviz piyasalarında sığ bir görüntü arz ediyor. Bu yüzden de küçük bir demeç bile dolar-euro fiyatlarını değiştirebiliyor. Bu kez Merkez Bankası başkanı konuştu dolar euro arttı ve 80 milyon kişi biraz daha fakirledi.

Yüksek enflasyona rağmen Türk Lirası karşısında değer kaybeden dolar dün geceden itibaren yönünü yeniden yukarıya çevirdi.

Doların artışında iki sebep var: 

1- Merkez Bankası başkanı faiz artırımı yapmayacağım şeklinde konuştu ve yatırımcı döviz almaya yöneldi. Merkez Bankası'nın faiz kararı çok önemli... Çünkü enflasyon rakamları çok yüksek çıktı. Enflasyon oranı, faiz oranından yüksek olduğu için yatırımcının TL'de kalıp; bankaya para yatırmasının anlamı kalmadı. Bu durumda da dolar satın almak yatırımcı için kolay bir yöntem oluyor. 

2-  ABD 10 yıllıklarının yüzde 3.23 yükselmesi.... ABD tahvillerindeki bu yükseliş altın fiyatının da düşüşüne neden oldu. Altının onsu yeniden 1800 doların altına düştü....

 

MB KONUŞTU PİYASALAR ÇÖKTÜ 

MB başkanı, Kavcıoğlu'nun Ankara'da yaptığı konuşmada çekirdek enflasyonun olağanüstü koşullardan ötürü önem kazandığı değerlendirmeleri piyasalar tarafından 'faiz artırımı olmayacak' şeklinde yorumlandı.

Türk lirası, Kavcıoğlu'nun çekirdek enflasyonun olağanüstü koşullardan ötürü önem kazandığını belirtmesinden sonra TL, dolar karşısında sabah saatlerinde yaşadığı kayıpları sürdürerek, çarşamba günü en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

DOLAR VE EURO FIRLADI
Dolar/TL, sabah saatlerinde küresel risk iştahındaki düşüş ve dolardaki kuvvetlenmeyle 8,35 seviyesinde gezinirken Türkiye cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon vurgusu sonrasında yüzde 1'den fazla yükselişle gün içerisinde 8,48'in üzerini gördü.

Benzer hareketlerle euro/TL de 20 Ağustos tarihinden bu yana ilk kez 10 liranın üzerine çıktı.

Dolar/TL'deki son iki günlük yükseliş yüzde 2,6 düzeyindeyken euro/TL'de ise bu artış yaklaşık yüzde 2,4 seviyesinde... 

 

BIST DÜŞÜYOR

Borsa İstanbul'un düşme nedeni ise yatırımcının enflasyon gerisinde kalan faiz oranından sonra dövize yöneleceğinin ortaya çıkması oldu. 

23 Eylül MB Para politikaları kurulunda faiz belirlenecek. Muhtemelen faiz oranlarına dokunulmayacak. Bu durum da Türkiye'de bir tezat oluşacak. Bankaya faize para yatıran kişi, enflasyon altı para kazanacak. Bu durum sürdürülemeyeceği için yatırımcı dövize yönlenecek... 

BIST bu durumdan olumsuz etkilendi...