Dolar her saat yeni bir rekora imza atar hale geldi. Kurdaki artış yüzde 1'in üzerine çıkarken altın 623 lirayı gördü.

Piyasalarda resmen başıboş bir görüntü veriyor. Her an yeni bir rekor haber gelirken piyasalar alev alev yanıyor. Her kesimden tepki yükselirken gelen ve gelecek zamlar ürkütmeye başladı.

Türk Lirasındaki erime devam ediyor. 10 lira olmaz denilen dolar 11 liraya koşuyor. İktidardan yükselişe ilişkin tek bir açıklama gelmezken dolar/TL bu sabaha da rekorla başladı.

Dün geceye 10,4141 ile rekoru ile damga vuran dolar bu sabah yüzde 1'in üzerindeki primle 10,4475 rekoru ile başlıyor. Tabi bu şimdilik. 

Günün ilk işlemleri rekor seviyelerde devam ederken Dolar/TL 10,4360 liradan işlem geçiyor.

Sabahın ilk işlemleri ile tarihin en yüksek zirvesi olan 11,8196 lirayı gören euro ise şu dakikalarda 11,7901 lirada bulunuyor. 

Altında da yeni rekor haberleri geldi. Gram altın dün 613 liradan güne noktaya koyarken bu sabah yüzde 1,30 primle 622,600 liradan fiyatlanıyor. Altındaki yeni zirve ise 623,6693 lira oldu. 

Piyasaları saran aleve karşın İktidardan tek bir açıklama gelmemesi dikkat çekerken uzmanlar hep bir ağızdan uyarıyor. "Yol yanlış"

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Döviz kuru ve enflasyonu raydan çıkarıp sonra 'vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz' demenin hiçbir anlamı yok" diyerek bunun, "Kamyonla vatandaşın üzerinden geçip sonra tedavi masrafını biz karşılarız demeye benzediğini" belirtti. 

Kurdaki yükselişe değinen Goldman Sachs ekonomisti Erik Meyersson ise, Türkiye'de ciddi bir politika değişikliğinin yapılmaması durumunda 2018'den bu yana üçüncü kur krizinin yaşanabileceği uyarısını yaptı. 

Bluebay Varlık Yönetimi'nden Tim Ash de bu paylaşımı alıntılayarak "Katılmamak çok zor. Bu yıl halihazırda yüzde 25 devalüasyon yaşandı, bunun sonu ne olacak? TCMB'nin bu gidişatı durdurmak için elinde hangi araçlar var?" diye sordu.

Ekonomist Işık Ökte ise yaptığı paylaşımda TL'nin Güney Afrika parası Rand karşısındaki kaybını ve uygulanan politikaya dikkat çekti. Seri paylaşımda bulunan Ökte "Lira’nın dolar karşısında 10.40 işlem gördüğü ‘’karanlık’’ akşamda ülkem adına gözyaşı döktüm. neden mi? çünkü bu ülkenin muhteşem potansiyelini ve en az bir jenerasyonu basit ekonomik hatalar yüzünden kaybettiğimiz tekrar yüzüme vuruldu..." dedi.

Ökte TRYZAR’ın 1.50 altına tarihte ilk defa kırması çoğunuzun gözünden kaçmış olabilir.. Güney Afrika rand'ı (ZAR)  bir zamanlar 5.50 üzeri işlem görmüş TRYZAR bugün 1.50 aşağısında olduğunu belirterek "nerden nereye peki Güney Afrika kim? %30 işsizlik oranı, sokaklar karışık, ırkçı çatışmalar, çatlak kamu bütçesi, sorunlu kredi oranları yükseliyor, dolar borçlusu klasik bir GOÜ ekonomisi" paylaşımında bulundu. 

Kurdaki yükselişe kayıtsız kalmayan Prof. Veysel Ulusoy, TL'nin her geçen gün değer kaybetmesine ilişkin, "Bu yerli ve milli bir devalüasyondur" yorumunda bulundu. Ulusoy ''Dövizimiz olsa müdahale gelirdi. Kasada para yok'' dedi.

OMG Capital Advisors'tan Murat Gülkan ise, "Enflasyonu boşlayarak düşük faizde ısrar etmek halkın büyük çoğunluğu için ekonomik yıkıma yol açtığı gibi siyasi açıdan da tarihe geçecek bir 'kendi kalesine gol' olmaya doğru gidiyor" dedi.

Uğur Gürses TL'nin serbest düşüşe bırakıldığını ve ülkenin yoksulluk tüneline girdiğini söyledi ve "Bir ülke parası bu kadar mı sahipsiz kalır?" diye sordu.

Yalçın Karatepe ise kurda rekor ve zirve gibi sözcükleri anlamsız kılan bir yükseliş olduğunu belirtti.

Özlem Derici Şengül de Elvan'ın sözlerini alıntılayarak "Arzuladığımız seviyeye ulaşmak için atmayı planladığınız adımları paylaşırsanız çok seviniriz" dedi.

 

Etiketler
Yorumlar