Dolar, Euro, Altın sakin, borsada alıcılı açılış bekleniyor.

BIST 100 Endeksi'nde sıkışma formasyonunun yukarı tamamlanması sonrasında güçlü görünüm korunuyor. Bu sabah endeksin hafif alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe hafif satıcılı başlangıç yaptı. FROTO haberinin etkileri ve hissenin endeksteki ağırlığının yüksek olmasıyla genele yayılan alımlar sonrasında endeks alıcılı seyre yöneldi ve günü yatay tamamladı.

Demir çelik sektörü paylarındaki baskı devam etti. Rusya - Ukrayna gerginliğiyle birlikte sert yükselen çelik ve hurda fiyatları, bu dönemde gerilerken, fiyatlardaki gerileme metal ana sanayi sektörü paylarını baskıladı. Ayrıca global resesyon endişesi çelik ve hurdaya olan talebin azalacağına yönelik fiyatlamalar, endekste ağırlığı yüksek olan şirketleri satıcılı seyre yöneltti.

Küresel satış fırtınası

Küresel piyasalarda dün, resesyon endişeleri nedeniyle Avrupa borsaları madencilik hisseleri öncülüğünde düştü. ABD borsaları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu düşürme taahhüdünün yatırımcılara güven vermesiyle gün içinde yükselmesine rağmen resesyon endişelerinin yeniden ağır basmasıyla günü düşüşle tamamladı. Dolar endeksinde kar satışları sürerken, ABD hazine tahvilleri değer kazandı. ABD 10 yıllık hazine tahvil getirileri -11,9 baz puan düşüşle 3,162% seviyesine, VIX endeksi ise -4,11% düşüşle 28,95 seviyesine geriledi.

Emtia fiyatları düşüşte 

Bu sabah, resesyon endişeleri emtia fiyatlarında ve hisse senetlerinde satış baskısı oluşturmaya devam ediyor. Asya borsaları karışık seyrederken, AB ve ABD vadeli endeks kontratları düşüyor. ABD 10 yıllık hazine tahvil getirileri ve dolar endeksi yatay seyrediyor.

Borsada beklentiler iyimser 

Dün yatay kapanış gerçekleştiren borsada bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor. 2562 seviyesi ilk önemli destek noktası olarak takip edilecek. A1 Capital uzmanları bugün yayımladıkları teknik bültende bu seviyenin üzerinde kısa vadeli olarak pozisyonların arttırılmasının uygun bulunduğu not edildi. 

Bugün yurt içi taraftaki en önemli veri akışı TCMB faiz kararı olacak. TCMB'den faizde değişiklik ön görülmüyor. Karar ardından Dolar / TL seyri yakından takip edilecek.

Piyasalar açılışa hazırlanırken dolar sakin 17.35 TL ve euro 18,33 lirada bulunuyor. Altın tarafında ise hafif eksiler öne çıkmış durumda. Ons altın 1832 dolarda ve buna bağlı olarak gram altın 1021 lira seviyesine gerilmiş. 

 

 

Alış
Satış
Değişim 17.86%
Son Değer 2389.11
En yüksek 2389.11
En düşük 2389.11
Haftalık Değişim -2.2367%
Aylık Değişim -0.6755%
Yıllık Değişim 28.6092%
Etiketler
Yorumlar