DOLAR, ERDOĞAN'IN KONUŞMASIYLA NİÇİN YÜKSELDİ?

Dolar, durdurulamıyor... Her saat fakirliyoruz.

Erdoğan konuştu, dolar yükseliş rekorları kırdı... 

Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısından sonra yine düşük faiz teorisini tekrarladı ve yüksek kurların olabileceğini belirtti.

Piyasaya etki eden döviz yatırımcıları ise bu konuşmadan sonra yeni faiz indirimleri olacağını ve döviz yükselişinin süreceğini yorumlayarak; anlık döviz alımına geçtiler. 

Ve bir konuşmayla artan dolar 83 milyon bir halkı biraz daha fakirletti. 

Erdoğan'ın ısrarlı faiz indirim söyleminin ardından dolar/TL kuru günlük yüzde 10'u aşan yükselişler yaptı. 

Aralık ayında yapılacak Merkez Bankası Para Politikası kurulunda yine faiz indiriminin yapılacağını kesin gözle bakılıyor. Halen yüzde 15 olan politika faizinin yüzde 14 yada yüzde 13'e indirilmesi bekleniyor. 

Dövizin yükselmesi felaketler getiriyor

Yüksek enflasyon ortamında faiz indirmenin olumsuz sonucu olarak; yabancı finans yatırımcıları faizden yeteri kadar kazanç sağlayamayınca doğal olarak çıkış yapıyorlar. Böylece piyasadaki döviz eksikliği başlıyor. 

Yine Türk Lirasına güvenerek, bankaya para yatıran yerli yatırımcılar enflasyon altı faiz oranıyla karşılaşmamak için döviz satın alıyor, böylece döviz biraz daha pahalılaşıyor. 

Yine reel sektör yatırımcısı, hızla artan dolar kuru karşısında maliyet ve satış analizi yapamadığı için mecburen de olsa dolara yatırım yapıyor, piyasadaki mallar pahalılaşıyor. Üretim düşüyor. 

Artan dolar kuru; Türkiye gibi ithalat bağımlısı ülkelerde felaketler getiriyor... Çünkü ulaşım, iletişim, yakıt ve zorunlu tüketim ilk anda zam alıyor. Böylece enflasyon büyüyor. 

Yine üretimde maliyet hesabı yapılamadığı için üretim ve satışa ara veriliyor. Bu durum da yine ürün zammı oluşturuyor... 

Enflasyonu düşürmek için indirilen faiz oranları; yanlış yönetimler yüzünden bizatihi enflasyonu yani hayat pahalılığını azdırıyor. 

MB niçin müdahil olmuyor?

Merkez Bankası'nın ana görevi Türk Lirasının değerini korumak... 

Bunun içinde Merkez Bankası yedek para tutup, piyasaya müdahil olurlar.

Merkez Bankası'nın parasının kalmadığını iddia edenlere "rezervlerde para var" diyen siyasiler ve MB yöneticileri bu paraları bu krizde piyasaya sürmüyorlar. 

Ya dövizin biraz daha yükselmesini bekliyorlar yada hakikaten rezervlerde para yok!