DOLAR ARTIŞINDAN KAZANÇLI ÇIKACAK BORSA ŞİRKETLERİ BELLİ OLDU

Kur artışından avantajlı çıkabilecek BİST şirketleri yorumlandı...

Dolar kuru Türk Lirası'na karşı şubat ayından bu yana yüzde 28, eylülün başından bu yana ise yüzde 7.5 civarında piri yaptı...  Tabii kurun değer kazanması başta enflasyona geçişkenlik nedeniyle iç piyasayı bozup talebi ve dolayıyla şirketlerin karlarını olumsuz etkilerden ihracatçı şirketler ise bu durumdan karlı oluyor. 

Borsa İstanbul'da yılın ilk 6 ayında toplam satışlarının yarısından fazlası ihracat olan tam 47 şirket bulunuyor. Ayrıca geçen yıl boyunca cirosunun yüzde 50'sinden fazlası ihracat olan ancak bu yılın ilk yarısında bu rakamlara ulaşamayan 5 şirket var. 

Yılın ilk yarısında açıklanan bilançolara göre satışlarının yarısından fazlasını yurtdışına yapan tam 47 şirket bulunuyor. Bu şirketler ve satışlarının ne kadarını yurtdışına yaptıkları tablomuzda yer alıyor.

Tablodaki şirketlerin satışları ağırlıklı olarak yurtdışına olduğu için kurdaki artış şirketlere yarayabiliyor. Tabii şirket hisselerine yatırım kararı almak için bir uzmana danışmak veya en azından diğer maliyetleri, borçluluk durumu, fiyat kazanç oranı gibi diğer parametrelere bakmak gerekiyor. 

Türkiye'nin lokomotifi ve aynı zamanda ihracatın da devleri olan Arçelik, Vestel, Ford, Çimsa, Otokar, Borusan, Sarkuysan, Tofaş gibi şirketler de var. 

 Erdemir, Tüpraş, Kardemir, Koza Altın gibi borsanın temel direklerini de dövizdeki artıştan muhtemel kazanç elde edebilecek şirketler olarak bir kenara kaydetmek lazım.

Dövizdeki artıştan fayda sağlayabilecek ancak yılın ilk yarısında satışlarının yarısı değil de yüzde 40 ile 50'si arasındaki bir tutarı ihraç eden 13 kuruluş arasında da TAV Havalimanları, Petkim, Şişecam, Anadolu Efes gibi önemli şirketler var... 

Uzmanlar satışı döviz bazında olan Erdemir, Tüpraş, Kardemir, Koza Altın gibi şirketlere de dikkat çekiyor.(Haberturk)