Ditaş Doğan Yedek Parça geçen hafta endeksteki sert satışa gelen haberle karşı durdu

Doğan Holding şirketlerinden Ditaş Doğan Yedek Parça KAP'a yaptığı açıklama ile şirket satın alma ve ortaklık için görüşmelerin başladığı belirtildi. Bu haberle şirket hisseleri geçen haftanın son iki günün tavanla kapattı.

Doğan Holding'in halka açık şirketlerinden bir olan Ditaş Yedek parça, faaliyetlerini geliştirmek üzere yeni kararlar aldı. Şirket bu doğrultuda şirket satın alınması ve stratejik ortaklık kurulması konusunda görüşmelere başladı. 

Haberle birlikte şirketin hissesinde hareketlenme başladı. Geçen yılı oldukça iyi bir performansla kapatan #DITAS 3,5 TL seviyesinden 13 liraya yükseldi. 2021 yılına da aynı performansla başlayan hisse şubat ayı ortasında tarihi zirvesi olan 22,29 TL'yi gördü. 

Şubat ayı içinde bedelli sermaye artırım kararı alan Ditaş Yedek Parça sermayesini yüzde 160 artışla 10 milyon TL'den 26 milyon TL'ye çıkardı. Sermaye artırım kararı ile birlikte hissede yıl içinde sert hareketler dikkat çekti 

Şirket sermaye artırımından 16 milyon TL'nin üzerinde fon sağladı ve elde edilen fonun yaklış 12 milyonu şirketin döviz kuru ve faiz riskinden korunma amaçlı (hedge) türev işlemi
yükümlülüklerin karşılanmasında kullanıldığı açıklandı. 

Ditaş Yedek Parça ağustos ayı içinde açıkladığı 2021 ikinci çeyrek bilançosunda 20 milyon liranın üzerinde kâr açıklamıştı. Şirket geçen yılın aynı döneminde - 2,8 milyon TL zarar duyurmuştu. 

Borsa Ana Pazarda işlem görene Ditaş Yedek Parça'nın defter değeri 2,51 seviyesinde bulunurken şirketin hisse fiyatı 16,86 TL'de bulunuyor. 20 milyon liranın üzerindeki karla birlikte F/K değeri 15'in üzerinde olan Şirket hisseleri geçen hafta yaşanan sert satışlara rağmen KAP'a düşen haberle iki günlük tavan serisi yakalayarak kendini korudu. 

 

Etiketler
Yorumlar