Dijital para dünyanın gündeminde yerini korumaya devam ediyor. Son açıklama ise G7'den geldi

G7 Maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, dijital para birimleri ve dijital ödemelere ilişkin ortak açıklama yaptı.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada'dan oluşan Gelişmiş 7 ülkeyi temsil eden G7 maliye bakanları ile merkez bankası başkanları, yaptıkları ortak açıklama ile dijital paralara dikkat çektiler.

Açıklamada dijital paraların önemi faydalarının yanı sıra önemli kamu politikası ve düzenleyici sorunları da gündeme getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, merkez bankası dijital para biriminin nakdi tamamlayabileceği, likit, güvenli bir uzlaşma varlığı ve ödemeler sistemi için bir çapa görevi göreceği belirtilerek, henüz hiçbir G7 ülkesinin merkez bankası dijital para birimi çıkarmaya yönelik karar almadığı ve potansiyel politika sonuçlarının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesinin devam edeceği bildirildi.

Merkez bankası dijital para biriminin şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetişim taahhütlerine dayanması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Herhangi bir merkez bankası dijital para birimi, merkez bankalarının parasal ve finansal istikrar hedeflerini yerine getirme kabiliyetini desteklemeli ve buna zarar vermemelidir." değerlendirmesine yer verildi.

 

Etiketler
Yorumlar