Deutsche Bank, Merkez Bankası'na önemli bir uyarı yaptı

Merkez Bankası'nın çok önemli faiz kararı öncesi içte ve dışta yapılan analizler arttı.

Merkez Bankası'nın 23 Eylül'de faizleri indirebilme ihtimali piyasaları tedirgin ediyor.

MB başkanı "çekirdek enflasyonun iyi olduğu ve genel enflasyonun çok önemli olmadığı" yönündeki açıklamasından sonra uyarılar gelmeye başladı. Çünkü MB başkanı mealen "enflasyona dikkat etmeyin çekirdek enflasyon iyi" faiz kararı süpriz olabilir mesajı verdi. 

Deutsche Bank, Merkez Bankası'nın çekirdek enflasyon hedeflemesi yapacak bir lükse sahip olmadığını açıkladı...

Deutsche Bank, yayımladığı analizde;   Merkez Bankası’nın söylem değişikliğinin yerel varlıklar için negatif olduğunu ve Merkez Bankası’nın çekirdek enflasyon hedeflemesi yapacak bir lükse sahip olmadığını açıkladı... 


Çekirdek enflasyonun Türkiye’de hanehalkı için iyi bir gösterge olmadığını belirten Deutsche Bank, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonu sepetindeki ağırlığının sadece yüzde 56,2 olduğunu belirtti. 

FAİZ ARTAR MI? 
Son dönemlerde döviz mevduatlarında yaşanan artışın büyük bir kısmının ihracat ve turizmden gelmesine rağmen dolarizasyonun arttığına dikkat çeken Deutsche Bank, fiyat baskısı ve TL’nin değer kaybetmesinin dolarizasyonu artırma riski bulunduğunu belirtti. 

FİYAT BASKISI YAVAŞLAYACAK
Kredi büyümesinin yeniden hızlandığını vurgulayan Alman banka, Merkez Bankası'nın makroihtiyati önlemler üzerinde çalıştığını belirtmesinin önemli olduğunu ve bu önlemler uygulandığı takdirde fiyat baskısının azalacağını yazdı.