Deutsche Bank faiz artırımı olmadan TL'nin değer kazanamayacağı yönünde değerlendirmede bulundu.

Ünlü Alman Bankası Deutsche Banka Türk lirası tahmini yaptı. Bankaya göre para politikasında bir değişiklik olmaması halinde TL'deki değer kaybının devam edecek.

Türk lirasında yaşanan türbülans gündem olmaya devam ediyor. Yüksek dalga boyu ile devam eden dolardaki artış bu gün itibarıyla 12 lira civarında devam ederken yabancı kurumların değerlendirmeleri de gelmeye devam ediyor. 

Alman Deutsche Bank, yaptığı değerlendirmede para politikasında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece Türk lirasındaki zayıflamanın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini öngördü.

Banka, analizinde piyasaların halihazırda TCMB'den gelecek 100 baz puanlık acil bir faiz artırımına göre pozisyonlanmaya başladığını söyledi.

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hükümetin TL’deki değer kaybı ve yüksek enflasyon ile ilgili henüz endişeli olmadığına işaret ettiğini söyledi.

TCMB’nin sözlü müdahalesinin kurun istikrara kavuşması için yeterli olmadığını dile getiren banka, daha agresif bir yaklaşımın gerektiğini fakat bunun istenip istenmediğinin şüpheli olduğunu ifade etti. Banka, hükümetin politikalarındaki değişim göz önüne alındığında acil bir faiz artırımı yapılmasının düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

Türk lirasındaki değer kaybı ve fiyatlardaki kur geçişkenliği düşünüldüğünde bunun manşet enflasyona etkisinin önümüzdeki altı ayda 3 yüzde puan olacağını belirten Deutsche Bank ekonomistleri, tedarik sıkıntıları ve iş ortamındaki belirsizliğin artmasıyla Türkiye’nin gelecek yıl daha düşük bir büyüme rakamı yakalayacağını belirtti.

 

Etiketler
Yorumlar