Bugünlerde borsa yatırımcısının takınması gereken taktikler

BİST yatırımları yaparken uzmanı, dikkat edilmesi gereken rakamlara dikkat çekiyor.

Borsa uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, borsa yatırımcının bugünlerde takınması gereken taktikleri yazdı: 

"Bu sürede taktiksel davranmakta fayda var.

Geçen hafta çarşamba yaşadığımız gün içi yüzde 4’ün üzerindeki düşüşleri zaman zaman yaşayabiliriz. Yurt dışı endişeli ortam buna elverişli gibi görünüyor. Eğer yatırımlarınızı borsada değerlendiriyorsanız piyasa için en büyük kötülüğün başında panik yapmak olduğunu bilmeniz şart. 

BİST getiri beklentisi halen daha devam ediyor.

Ancak hiçbir şey sonsuz kadar düşmeyeceği gibi yükselmeyecektir de. Dolayısıyla ara yaşanan düşüşleri panikle karşılamamakta fayda var. Şu an BİST endeksini destekleyen temel gerekçeler sürüyor... 

Elbette hisse bazlı hareketleri de görmek mümkün.  Özellikle pay geri alımı yapan ve temettü konusunda ön plana çıkan şirket hisseleri yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bununla birlikte haziranın sonuna doğru ya da temmuz gibi i2. çeyrek bilanço dönemine ilişkin beklentiler hisse ve sektörler üzerinde hissedilebilir. 

BİST endeksimizdeki kısa vadeli baskı oluşsa da ana yükseliş trendi sürüyor. Taktiksel olarak bir önceki tepe noktası olan 1562 seviyesinin üzerinde alımların güçlenmesi halinde yükseliş eğilimi dolar bazlı grafik hedefimiz olan 2800 seviyesine doğru sürebilir. 2452 seviyesi aşağı yönde kırılmadıkça mevcut uzun pozisyonlar korunabilir.

BİST 100 2490 seviyesi altında düşüşler olması halinde kısa pozisyonlar için temkinli olmak, 2452 seviyesinin altındaki kapanışlarda ise bu pozisyonlar için pozisyon azaltmak ya da kapatmak için hareket geçmekte fayda var.

Orta uzun vadeli pozisyonlar için mevcut portföy korunabilir."(seda Yalçınkaya Özer)