Bu haber çok kötü: Türkiye kredi verilmesi riskli ülke oldu

Türkiye, ekonomisinin bozulması "kredi verilmesi riskli" ülke oldu. Bu yüzden de yurtdışında borç bulurken 5 kat daha fazla faiz ödüyor.

 

Türkiye'nin kredi risk primi dolar/TL'deki sert yükselişin ardından son 1 yılın zirvesine tırmanarak 489 baz puana yükseldi. 

Bu yüzden de Türkiye, yurtdışı piyasalardan borç para bulmakta zorlanıyor. Pandemi döneminde her ülke fazlasıyla para bastı. ABD ve Almanya gibi ülkelerde bile sıfır enflasyon yüzde 5'lere çıktı. Bu yüzden küresel finans piyasalarında para bolluğu yaşanıyor. 

Ancak Türkiye, ekonomisinin ve siyasetinin güven vermemesiyle; yurt dışı pisayasalarda para bulmakta zorlanıyor. Bu yüzden de dünya ortalamasının 4-5 katı faizle borç buluyoruz. 

Geçtiğimiz yıl, Kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Lütfi Elvan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na ise Naci Ağbal'ın atanmasıyla Türkiye'nin risk primi 1,5 ay içerisinde 566 baz puan seviyesinden 306 baz puana kadar düşmüştü.

CDS NEDİR?
CDS (credit default swap) risk primi borç alacak ilişkisinde borcun ödenmeme riskini hesaplamak için kullanılan bir finansal orandır. Ülkeler arasında yapılacak olan ticari anlaşmalarda borcun ödenmeme riskine karşı alacaklı tarafın sigortalama bedeli olarak borca yansıyor. CDS primi yüksek olan ülkelerin kredi maliyeti de artıyor.